Jeszcze 30 lat temu piece kaflowe znajdowały się w wielu domach. Ogrzewały jedno lub więcej pomieszczeń poprzez odpowiedni montaż w ścianie. Piece kaflowe nie tylko dawały ciepło, ale też były bardzo klimatyczne. Doceniano je zwłaszcza w Niemczech oraz regionach pozostających niegdyś pod zaborem pruskim. Dzisiaj zdunowie ponownie mają ręce pełne pracy, bo moda na piece kaflowe wraca. Interesują się nią zwłaszcza właściciele domów budowanych na styl dworski.

Jak zbudować piec kaflowy?

budowa pieca kaflowegoJeśli urządzamy nasz dom w mieszczańskim stylu bądź cenimy sobie staropolski wystrój, najpewniej nasza uwaga skupi na piecach kaflowych. Najczęściej zbudowany jest z cegły szamotowej, a zewnątrz obłożony bywa kaflami ceramicznymi, których wybór na rynku jest ogromny. I choć są one bardzo kosztowne, nie należy na nich oszczędzać, bo to one często stanowią o jakości samego pieca i mają realny wpływ na jego żywotność. Popękane płytki nie stanowią żadnej ozdoby, a ich wymiana jest bardzo problematyczna. Sercem pieca jest palenisko z żeliwnym rusztem, w którym palono drewnem i węglem. Dostępu do niego broniły ciężkie drzwiczki z żeliwa, które dzisiaj bywają zastąpione szybą. Budowa pieca kaflowego wymaga dobrego projektu oraz użycia wysokiej jakości materiałów. Profesją tą zajmuje się zdun, którego usługi w ostatnim czasie są coraz wyżej cenione. Rzemieślników tych jest coraz mniej, a pracy im nie brakuje. Zdarza się, że na realizację projektu trzeba czekać nawet kilka miesięcy, lepiej więc pomyśleć o tym wcześniej. Piece kaflowe nie tylko dobrze wyglądają, ale też wyróżniają się długim czasem oddawania zakumulowanego ciepła (nawet do 12 godzin). Wiele zależy jednak od temperatury otoczenia oraz cieplnej szczelności pomieszczenia. Wadą pieca kaflowego jest konieczność jego czyszczenia. To niestety wiąże się z zapyleniem pomieszczeń. I choć jest to mało praktyczne, czasem też mniej opłacalne niż inne rozwiązania, piece kaflowe tworzą niezapomniany klimat wnętrz.

Każdy z nas chce żyć w otoczeniu mu najbardziej przyjaznym. Jedni z nas cenią sobie wystrój nowoczesny, minimalistyczny, inni zaś lubują się w klimatach klasycznych, szlacheckich. I to właśnie oni najczęściej interesują się tematem budowy pieca kaflowego. W ich przypadku ma on spełniać nie tylko funkcje użytkowe, ale też dekoracyjne.