Rynek pracy ma być sprawiedliwy i wypełniać założenia ustaw opisujących idealne mechanizmy jego działania. Jednak żadna regulacje prawne nie są w stanie zabronić wybierania najkorzystniejsze dla naszej firmy rozwiązań podczas zatrudniania pracowników. Jest to sprawa pogranicza księgowo-rozliczeniowego, ale również prawnego działania naszej firmy.

Formy wygodnego outsourcingu pracowniczego

wygodny outsourcing pracownikówIstnieje wiele rodzajów, na jakich możemy korzystać z outsourcingu pracowniczego. Standardowe i najpopularniejsze sposoby zatrudnienia pracownika, który formalnie jest zatrudniony w innej firmie to wynajem pracowniczy i leasing pracowniczy. Wynajem oznacza, że na podstawie umowy z zewnętrzną firmą korzystamy z ich pracy. Jest to dla nas równoznaczne z tym, że nie musimy ich rozliczać pod względem podatkowo ubezpieczeniowym, a jedyną opłatą jest ustalony koszt, dogadany z firmą, dla której formalnie pracownicy wynajmowani wykonują usługi. Wygodny outsourcing pracowników to również leasing pracowniczy. Różni się on od wynajmu pracowników właściwie tylko tym, że w przypadku leasingu pracowniczego to my przelewamy wynagrodzenie na konto pracownika, podpisujemy umowę z pracownikiem, a także rozliczamy go pod względem podatkowo ubezpieczeniowym. Wydaje się, że wynajem jest wygodniejszą formą zatrudnienia pracownika na zasadach outsourcingu. Nie musimy wówczas obciążać naszej księgowości zadaniami rozliczenia dodatkowych pracowników, zwłaszcza że ich obsługa byłaby troszkę inna, niż pracowników zatrudnionych na etat bezpośrednio w naszej firmie. Outsourcing pracowników to również kompleksowa usługa rekrutacji pracowników. Oznacza to, że możemy dogadać się z zewnętrzną firmą, która będzie za nas prowadzić kompleksowo cały proces rekrutacji, poszukiwania pracowników, których będziemy mogli zatrudniać wówczas w dowolny sposób: na wynajem ,w formie leasingu pracowniczego, lub  zatrudniając ich bezpośrednio u nas, a jedynym zadaniem firmy zewnętrznej w takim przypadku będzie inicjowanie i prowadzenie procesu rekrutacyjnego.

Każdy z powyższych przykładów outsourcingu pracowniczego ma swoje mocne strony. W każdym z przypadków obciążamy któryś z działów naszej firmy od dodatkowej pracy. Zdarza się, że zewnętrzne firmy realizują proces rekrutacji do danej firmy, tylko na wybrane stanowiska. W ten sposób wyspecjalizowały się np. firmy pośrednictwa pracy, zatrudniające tylko wyższą kadrę menedżerską lub np. pracowników wykwalifikowanych w danej branży.