Często oprócz spełnienia przez przedmiot pierwotnej funkcji pod uwagę brane są dodatkowe aspekty takie jak chociażby wygląd. Dotyczy to praktycznie wszystkich przedmiotów, które są umieszczane na terenie lokali mieszkalnych. Niektóre z nich zapewniają wymagany komfort, a oprócz tego dekorują wnętrze. Przykładem mogą być chociażby oprawy świetlne.
Parametry źródeł światła instalowanych w łazience
Nowoczesne rozwiązania bazują przeważnie na ledowych źródłach światła co oprócz światła o odpowiednich parametrach zapewnia również niższe zużycie energii a także większą trwałość. Diody elektroluminescencyjne są obecnie stosowane powszechnie w budownictwie, motoryzacji a także elektronice. Szczególnym przypadkiem jest oświetlenie łazienkowe, gdzie poprzez środowisko pracy oprawa świetlna musi posiadać również odpowiednią szczelność. Jest to wymuszone zwiększoną wilgotnością powietrza a także ryzykiem zachlapań. W związku z czym oprawy świetlne przewidziane do pracy w łazience często posiadają budowę hermetyczną co uniemożliwia dostawaniu się do środka kurzy czy wody. W ten sposób oprawy świetlne mogą być stosowane nawet w najtrudniejszych warunkach środowiskowych. Bardzo ważną kwestią jeśli chodzi o łazienki jest również barwa światła. W zależności od upodobań do tego typu pomieszczeń stosowane jest oświetlenie dekoracyjne, które ma na celu zwiększenie atrakcyjności wizualnej lub oświetlenie zbliżone do naturalnego, które ma za zadanie dokładnie odwzorować barwy.
Właśnie współczynnik oddawania barw jest również bardzo istotny w przypadku opraw instalowanych w łazienkach. Oświetlenie bowiem umożliwia dokładną ocenę stanu skóry czy ciała co jest jednym z wymogów. Jak widać zaprojektowanie i dobór odpowiedniego źródła światła do pomieszczeń takich jak kuchnia czy łazienka jest nie lada wyzwaniem.