Na co dzień nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo potrzebujemy tlenu i innych podobnych gazów do prawidłowego funkcjonowania, ponieważ oddychamy automatycznie, często nawet o tym nie myśląc. Wiedzą o tym jednak doskonale na przykład pracownicy służb ratunkowych w takich jak pogotowie czy straż pożarna, ponieważ w krytycznych sytuacjach brak tlenu może mieć naprawdę poważne konsekwencje. Dzięki respiratorowi ratunkowemu można tym konsekwencją jednak skutecznie zapobiec w absolutnie każdym miejscu, bo ma on dobrze przygotowaną konstrukcję.

Jak właściwie korzystać z respiratorów ratunkowych?

respiratory ratunkoweNa samym początku trzeba wyjaśnić, że zasada funkcjonowania czegoś takiego zawsze pozostaje podobna, ale obsługa może wyglądać już nie bo na winku jest dużo producentów i dużo różnych egzemplarzy takiego właśnie sprzętu mówiącego w sposób bezpośredni ratować ludzkie życie. Respirator należy podłączyć, wtedy gdy człowiek całkowicie przestał oddychać lub też przynajmniej częściowo utracił tę możliwość na przykład na skutek choroby, lub innego zdarzenia tego typu. Respiratory ratunkowe wykorzystywane są z powodzeniem na przykład w karetkach. Bardzo ciekawą koncepcję są tutaj respiratory pneumatyczne, gdyż zostały one wszystko producentów zbudowane w taki sposób, aby mogły z powodzeniem funkcjonować nawet bez energii elektrycznej. W tym kontekście są one naprawdę niezawodne. W przypadku tych bardziej zaawansowanych i wyposażonych w akumulatory taką kwestią nie musimy się jednak również przejmować, ponieważ pojemność tych akumulatorów jest bardzo duża, więc respirator wystarczy na pewno na wiele godzin pracy. Ogromną zaletą respiratorów jest to, że gdy pacjent jest zdolny do częściowo samodzielnego oddychania, można ustawić przepływ.

Robi się to zgodnie z jego aktualnym zapotrzebowaniem. Dzięki respiratorom ratowanie ludzi jest zdecydowanie prostsze, ponieważ nie trzeba tutaj wkładać dużego wysiłku fizycznego w wentylację mechaniczną przy użyciu prostego worka i maski. Możemy mieć pewność, że odpowiednio zaprogramowanego respirator będzie na pewno skutecznie funkcjonował. Dlatego długa trasa do najbliższej jednostki opieki medycznej nie stanowi już dużego problemu. Ten sprzęt może być połączony z butlą tlenową w mgnieniu oka.