Od wielu lat znane są ludzkości promienniki na podczerwień. Początkowo stosowano je głównie do ogrzewania w halach produkcyjnych o bardzo dużej powierzchni. Z biegiem lat zaczęto stosować promienniki do ogrzewania domów i budynków firmowych. Obecnie promienniki znajdują zastosowanie przy saunach na podczerwień zwanych również saunami infrared. Ten rodzaj saun cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością z powodu tego, że takie sauny są bardzo wygodne w użyciu. 

Domowa sauna infrared

sauny infrared śląskiePrzez wiele lat najpopularniejszymi saunami były sauny fińskie oraz sauny parowe. Jak się zapewne Państwo domyślacie ich działanie opierało się o wydajny piec, który w przypadku saun fińskich odpowiadał za podnoszenie temperatury a w przypadku saun parowych dodatkowo podnosił wilgotność powietrza. Obecnie do tego zacnego grona saun dołączyła jeszcze jedna wersja. Mowa tu o urządzeniach jakim są sauny infrared śląskie jest zaś województwem, w którym takie sauny cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością. Działanie takich saun opiera się o promienniki. Wysyłają one w stronę ludzi zgromadzonych w saunach wiązkę promieni podczerwonych. Promienie te zaczynają bardzo szybko ogrzewać ludzkie ciało. Sięgają one nawet do czterech centymetrów wgłąb naszego ciała. Promieniowanie podczerwone wyróżnia się tym, że nie ogrzewa powietrza. W związku z tym przebywając w nowoczesnej saunie infrared ciągle wdychamy zimne powietrze ale czujemy przyjemne ciepło. Możemy to zjawisko porównać do opalania się w promieniach słonecznych. Obecnie takie sauny możemy wybudować we własnym domu. Co najlepsze do postawienia takiej sauny nie będziemy potrzebować jakiegoś bardzo dużego pomieszczenia. Wystarczy nawet dwa lub trzy metry kwadratowe. W takich saunach nie znajduje się piec, który w saunach fińskich bądź parowych zajmuje dość sporo miejsca. W takich saunach na podczerwień wystarczy jedynie miejsce do tego by wygodnie usiąść.

Ogólnie rzecz biorąc sauny na podczerwień bardzo dobrze wpływają na leczenie różnych dolegliwości. Zalety takich saun w szczególności doceniają osoby cierpiące na bóle kręgosłupa czy mięśni. Często spotkać się można z tym, że z saun korzystają sportowcy, którzy przebywają w saunach po to by ich mięśnie mogły się zregenerować po ciężkim treningu.