Ponieważ pogoda coraz częściej płata nam figla, to bardzo wiele osób zajmujących się uprawą roślin, decyduje się na to, aby w swoim ogrodzie postawić szklarnie. Dzisiejsze rozwiązania jednak znacznie różnią się od tych, które były dostępne jeszcze kilkanaście lat temu. Zastosowanie nowoczesnych, transparentnych folii doskonale zastępuje nam szklane tafle. Dzięki temu tworzymy jeszcze bezpieczniejsze rozwiązania, które doskonale przyjmują się wśród ogrodników.

Zastosowania folii w ogrodnictwie

folia ogrodniczaDostępna dzisiaj w sklepach i hurtowniach folia ogrodnicza posiada bardzo dużo zalet. Nie jest bowiem to zwykły kawałek cienkiego tworzywa sztucznego. Producenci dbają o to, aby stworzone przez nich produkty posiadały parametry, które jeszcze bardziej ułatwią nam uprawę roślin. Dodają do tworzywa sztucznego rożnego rodzaju dodatki, które mają polepszyć pewne parametry folii. Dzięki temu dzisiaj znajdziemy tylko taką folię, która będzie świetnie służyć przez kilka lub nawet kilkanaście lat. Folia ogrodnicza, którą możemy kupić w każdej hurtowni ogrodniczej, jest bardzo wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne oraz promieniowanie ultrafioletowe. Oznacza to, że nie uszkodzimy jej łatwe, kiedy lekko zahaczymy trzonkiem od grabi. Odporność tworzywa na pewne rodzaje promieniowania znacznie wydłuża jego żywotność, ponieważ nie kruszeje ono pod wpływem promieni słonecznych. Pomimo, że sama folia jest odporna na promienie UV, istnieją jednak rozwiązania, w których takie światło jest przepuszczane przez powłokę. Jednak nie każdy rodzaj roślin lubi taki rodzaj promieniowania, dlatego powinniśmy się dobrze zastanowić zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie. Oprócz tego folia ogrodnicza jest bardzo przejrzysta oraz ma właściwość kumulowania ciepła. To oznacza, że kiedy przychodzi zimna noc, część ciepła ucieka na zewnątrz, a część jest odbijana od powłoki i pozostaje dalej w środku naszej szklarni.

Nowoczesne technologie sprawiają, że na folii nie skrapla się woda, a wewnątrz szklarnie nie powstaje mgła. Jednak aby się tak stało, należy stosować się do zaleceń producenta w kwestii kształtu, jaki powinien posiadać dach. Jeżeli wykonamy wszystko odpowiednio, możemy być pewni, że nasze rośliny będą zdrowo i pięknie rosły przez prawie cały rok.