Posiadanie kasy czy drukarki w firmie handlowej czy usługowej nie jest niczym nadzwyczajnym, ponieważ taki obowiązek reguluje ustawa o podatku od towarów i usług. Mówi ona także o wyjątkach, których nie jest wiele, ale warto o nich wiedzieć.

Którą kasę wybrać dla firmy?

sopot kasy fiskalneFirmy, które prowadzą działalność dla klientów indywidualnych, czyli nie posiadających przedsiębiorstwa, muszą rejestrować sprzedaż na urządzeniu fiskalnych. Przede wszystkim obejmuje to działalności handlowe i usługowe, które przeważnie wydają klientom paragony. Wyjątkiem są jedynie firmy działające wyłącznie w internecie i jako formę zapłaty przyjmujące wyłącznie przelewy oraz te, które w ciągu roku osiągają przychody mniejsze niż dwadzieścia tysięcy złotych. W mieście Sopot kasy fiskalne są dostępne w stosunkowo niskich cenach, co dodatkowo przyciąga klientów. Przeciętnie za średniej klasy kasę trzeba zapłacić od tysiąc pięćset do dwóch tysięcy złotych. Każdy model posiada homologację, która stanowi potwierdzenie zgodności parametrów technicznych urządzenia z normami wytyczonymi przez Główny Urząd Miar. W momencie instalacji w firmie każde urządzenie fiskalne musi mieć przeprowadzoną fiskalizację, którą może wykonać tylko serwisant z odpowiedniki kwalifikacjami. Co do wyboru modelu kasy, to przedsiębiorcy mogą się zdecydować na kasę stacjonarną, która wymaga stałego podłączenia do źródła zasilania lub mobilną z wbudowanym akumulatorem, pozwalającym na wielogodzinną pracę w dowolnym miejscu poza siedzibą firmy.

Na rynku obecnie można dostać kilkadziesiąt modeli kas i drukarek stacjonarnych i mobilnych oraz modeli online, które jako jedyne umożliwiają zdalne łączenie się z Centralnym Repozytorium Kas w celu automatycznego przesyłania fiskalnych raportów dobowych.