Trawniki potrzebują wapna, gdy niskie pH gleby zaczyna hamować dostępność składników odżywczych. Preferencje pH gleby różnią się między trawami regionalnymi, ale większość traw preferuje pH gleby między 5,8 a 7,2. Kiedy pH obniża się zbyt daleko w dowolnym kierunku, nawet obfite składniki odżywcze są ograniczone. Wapno przywraca równowagę w zbyt kwaśnej glebie, aby przywrócić pH do optymalnego poziomu wzrostu.

Do czego wapno jest potrzebne trawnikom?

wapno nawozowe tlenkoweDodając wapno do gleby, możesz zabić wiele szkodników. Mniej niepożądanych składników odżywczych staje się dostępnych dla niepożądanych roślin, ponieważ gleba staje się mniej kwaśna. Jednym z najczęstszych zastosowań tego jest leczenie wzrostu mchu na trawnikach, ale prawie każda roślina, która preferuje kwaśne środowisko, może zostać zabita przez zastosowanie wapna. Kwaśne gleby mogą powodować toksyczne warunki dla trawnika poprzez zwiększenie dostępności manganu i aluminium. Wapno pomaga uwolnić składniki odżywcze w glebie, dzięki czemu rośliny mogą je pobierać w celu zapewnienia prawidłowego wzrostu i zmniejszają kwasowość, aby zapobiec toksycznym warunkom. Ogrodnicy, architekci krajobrazu i rolnicy od wielu lat używają wapna, aby pielęgnować glebę i promować zdrowy wzrost roślin. Wapno można łatwo rozprowadzać – bez nadmiaru kurzu i bałaganu niektórych produktów – za pomocą zwykłego rozrzutnika. Po zakończeniu podlewaj trawnik, aby szybko działające wapno nawozowe tlenkowe mogło zabrać się do pracy. Rośliny takie jak azalie i jagody preferują kwaśną glebę, więc unikaj wapnowania w pobliżu tych kochających kwas roślin. Wapno jest środkiem wspomagającym glebę i chociaż zawiera składniki odżywcze, takie jak wapń i magnez, nie jest nawozem. Redukuje działanie pierwiastków takich jak mangan, aluminium i żelazo, które są kwaśne i toksyczne dla roślin. Jednocześnie sprzyja rozprzestrzenianiu się niezbędnych składników odżywczych, takich jak miedź, fosfor i cynk. Dalsze poprawki gleby materią organiczną zapewnią roślinom zdrowe środowisko uprawy, dobrze zorganizowaną glebę, która dłużej zatrzyma wilgoć. Często jest pomijany jako nawóz, ale pomaga roślinom uzyskać składniki odżywcze z gleby potrzebne do prawidłowego wzrostu.

Korzenie traw nie mogą pobierać składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego wzrostu, jeśli gleba jest zbyt kwaśna. Większość właścicieli domów stara się utrzymać bujny, precyzyjnie skoszony trawnik. Wymaga to pracy i wiedzy na temat właściwego dbania o trawę, w tym takich zadań, jak podlewanie, koszenie na odpowiedniej wysokości dla danego rodzaju murawy i nawożenie w razie potrzeby.