Gaz obezwładniający jest jednym z najbezpieczniejszych a zarazem najskuteczniejszych narzędzi do samoobrony, dostępnych dla osób prywatnych nie posiadających pozwolenia. Jest również najbardziej rozpowszechnionym narzędziem pracy na wyposażeniu ochroniarzy oraz personelu bezpieczeństwa, zarówno na imprezach masowych jak i w trakcie dozoru obiektów wymagających podniesionego poziomu bezpieczeństwa.

Najlepsze odmiany gazu pieprzowego do samoobrony

polecany gaz pieprzowyRęczny miotacz gazu obezwładniającego, zwany gazem pieprzowym ze względu na efekt zaaplikowania, służy do bezpośredniej obrony przed napastnikiem poprzez podrażnienie oczu oraz śluzówek substancją drażniącą, zazwyczaj będącą kapsaicyną w wysokim, aczkolwiek bezpiecznym dla zdrowia stężeniu. Standardowym nośnikiem substancji drażniącej jest aerozol, aczkolwiek taki gaz jest zwykle dość podatny nawet na najmniejsze podmuchy wiatru, a przy nieumiejętnym użyciu może porazić samego użytkownika. Najbardziej polecany gaz pieprzowy posiada więc nośnik w formie żelowej, rozpylany bezpośrednio na twarz napastnika. Żel jest bowiem całkowicie niepodatny na warunki pogodowe, ale również jest znacznie trudniejszy do usunięcia, przez co gazy o poprzednio niewielkiej skuteczności z racji niedużego stężenia substancji drażniących stają się znacznie skuteczniejsze, z racji dłuższego kontaktu żelu ze skórą. Żel nie rozpuszcza się w wodzie, utrudniając zmycie zaaplikowanego gazu, oraz nie wchodzi w reakcję z większością środków do mycia ciała. W zależności od rodzaju nośnika, ulega on samoczynnemu rozpadowi. Gazy dostępne dla prywatnych użytkowników, przeznaczone wyłącznie do samoobrony wystarczają w zupełności by całkowicie obezwładnić napastnika na co najmniej dziesięć minut. Najsilniejsze gazy dostępne w sklepach z artykułami bezpieczeństwa wydłużają ten czas do około trzydziestu minut, i zwykle są o wiele pojemniejsze.

Warianty będące na wyposażeniu służb mundurowych są natomiast o wiele silniejsze, mogąc spowodować całkowitą neutralizację osoby obezwładnionej na maksymalnie cztery godziny. Są one również wykorzystywane w znacznie pojemniejszych miotaczach, gdyż w przeciwieństwie do typowych gazów obronnych, noszonych zwykle dyskretnie, nie muszą być transportowane poza zasięgiem wzroku.