Prawda jest taka, że nie ma jednej konkretnej karmy, która sprawdzi się dla każdego psa. Zapotrzebowanie dla minerały, mikroelementy i energię jest różne u psów w różnym wieku i różnej rasy. Głównymi składnikami odżywczymi są białka, węglowodany, tłuszcze oraz  mikro-, makroelementy i witaminy. To czy źródłem węglowodanów będzie świeżo ugotowany ryż czy orkisz zawarty w granulacie jest kwestią wyboru właściciela i zależy od predyspozycji i preferencji psa. Każdy psiak jest indywidualnym przypadkiem i prawidłową dietę możemy dobrać na podstawie obserwacji konkretnego psa.

Wybierajmy najlepszą karmę dla psów

najlepsza karma dla psaJest jednak kilka zasad, którymi powinnyśmy się kierować w psiej diecie. Jeśli będziemy je stosować możemy mieć pewność, że dieta naszego psa będzie odpowiednia. Najlepsza karma dla psa nie zawiera dodatków poprawiających smak i zapach. Najlepiej, żeby nie zawierała zbóż. Pies jest drapieżnikiem, w jego diecie nie występują zboża. Nie wybierajmy karm ze sztucznymi konserwantami. Badania dowodzą, że karmy zawierające BHS, BHT i etoksyquinę mogą powodować nowotwory u naszego pupila. Dwa pierwsze składniki wymienione na opakowaniu karmy powinny być mięsem, najlepiej z całych zwierząt. Unikajmy karm, które w składzie mają „produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego”. Są to najczęściej mielone kości, chrząstki i wszelkie odpady produkcyjne. Nie wpływają one dobrze na zdrowie naszego psa. Karma dla psa powinna zawierać w składzie od 30 do 50% mięsa. Pamiętajmy też, że psy w różnym wieku potrzebują różnej karmy. Jeśli mamy szczeniaka kupujmy karmę dla szczeniąt, która jest odpowiednio wzbogacona w składniki, które zapewnią zdrowy wzrost. Psy małych ras również powinny być karmione dostosowaną do nich karmą. Nie wymagajmy od yorka, żeby jadł normalną karmę. Ziarenka są dla niego po prostu za duże i nie może ich pogryźć.

W karmę najlepiej zaopatrywać się u weterynarza lub w sprawdzonym sklepie zoologicznym – stacjonarnym bądź internetowym. Kupując karmę w takich miejscach będziemy mieć pewność, że posiada ona składniki niezbędne dla utrzymania psa w dobrym zdrowiu. Zapewni również dobą kondycję sierści. Popularne karmy z supermarketów nie nadają się do codziennego żywienia naszego psa, bo nie zawierają wszystkich potrzebnych składników mineralnych.