Nowe modele wypuszczane do naszych ulubionych gier bitewnych wyglądały naprawdę widowiskowo, z dziesiątkami mikrych szczegółów, idealnie odwzorowanych na niewielkiej powierzchni, choć wielu kolegów, w tym i ja, uważało iż stare figurki, które od dawna były już wstrzymane, miały o wiele lepszy wygląd i swoisty klimat, którego brakowało nowym tworom. Dlatego też, wielu próbowało na własną rękę odlewać stare wzory figurek, z mniejszym lub większym powodzeniem.

Odlewanie figurek z tworzyw sztucznych

wtryskiwanie tworzywa sztucznegoMetod odlewania figurek było zdecydowanie wiele, choć w dużej mierze były to metody typowo chałupnicze, przeznaczone dla tych modelarzy, którzy nie posiadali dostępu czy środków do profesjonalnych narzędzi, lub nie mieli wystarczająco dużego budżetu na skorzystanie z usług narzędziowni, wykonującej formy wtryskowe na zamówienie. Bodaj najbardziej podstawowymi metodami takiego odlewania było wykorzystywanie gipsowych czy żywicznych, choć wtryskiwanie tworzywa sztucznego do takich form nawet przy użyciu narzędzi było bardzo trudne i czasochłonne, a efekty nierzadko były niezadowalające, gdyż formy te miały tendencję do tworzenia skaz produkcyjnych, niedoskonałości, a także do deformacji pod wpływem nacisku lub temperatury. Profesjonalne formy ze stopów metali, przeznaczone specjalnie do pracy z tworzywem sztucznym były tutaj idealnym rozwiązaniem, choć nie było żadnej możliwości samodzielnego wykonania takowych, gdyż wymagało to użycia profesjonalnych, przemysłowych narzędzi. Formy zamówione w profesjonalnym zakładzie były nie tylko najbardziej szczegółowe, ale również odporne na obciążenia i wysokie temperatury. Choć większość takich form była przeznaczona głównie do współpracy z przemysłowymi wtryskarkami, przy odrobinie wprawy można było ich używać również ze zwykłymi, prostszymi modelami

Również można je było wykorzystywać do ręcznego odlewania wzoru, choć to już wymagało dużej wprawy i doświadczenia. Ceny takich form różniły się w zależności od materiału, skomplikowania wzoru oraz rozmiarów samej formy, choć standardowych rozmiarów formy do wyprasek modelarskich zazwyczaj nie były zbyt duże, mając o wiele mniejszą cenę niż formy przeznaczone do masowego odlewania dużych ilości elementów z tworzywa, jakich używano w zakładach przemysłowych.