• Post author:
  • Post category:Lifestyle

Na polskim rynku wydawniczym nie brakuje książek o tematyce chrześcijańskiej. Najpopularniejsi autorzy dedykują swoje publikacje głównie osobom dorosłym, bardziej świadomym, poszukującym duchowego drogowskazu. Czy jednak młodsi czytelnicy mogliby na nich skorzystać? Czy w ogóle powinni je czytać? Sprawdzamy to na przykładzie literackiej twórczości ks. Piotra Glasa, a mówiąc o odbiorcach młodszych, mamy na myśli dzieci od 12 do 15 roku życia.

Czy książki ks. Glasa są dla dzieci?

książki ks. Glas dla dzieciKs. Piotr Glas znany jest między innymi jako były egzorcysta, o czym opowiadał często, również w swoich książkach. Oczywistym jest więc, że takie treści nie powinny być dostępne młodszym odbiorcom. Nie poleciłbym zatem młodemu czytelnikowi książki „Dzisiaj trzeba wybrać. O potędze Maryi, walce duchowej i czasach ostatecznych”, która, będąc zapisem rozmów z Glasem, służy jako świadectwo jego życia. Tej książki ks. Glas dla dzieci z pewnością nie pisał. Inna pozycja wydawnicza jego autorstwa to „Ocalenie w Maryi. Pakiet ratunkowy w czasach dramatu Kościoła i świata”. Książka porusza tematy wojen, społecznego oporu i konfliktu na linii ludzie – Kościół. Tytuł również kierowany do starszego czytelnika, przywołujący tematy polityczne, społeczne i egzystencjalne. „Ostatnie wołanie Maryi” skupia się szczególnie na postaci Matki Bożej i jej objawieniach w Fatimie, Akicie, Kibeho i La Salette. Autor komentuje Jej wezwania i interpretuje intencje, dając czytelnikowi jasne wskazówki do przemiany. Temat na tyle uniwersalny i szeroki, że może również przydać się młodszym. „40 dni walki duchowej” to zaproszenie do trwania w Wielkim Poście z ks. Glasem. Praktyka duchowa, którą uprawiać można już w młodym wieku i samemu wybierać konkretne wyzwania na najbliższe czterdzieści dni. Jako poradnik dla młodych ambitnych wiernych, pozycja również godna polecenia. Z kolei „Dekalog. Prawdziwa droga w czasach zamętu” to już jednak propozycja dla dorosłego, dojrzałego odbiorcy. Opowiadając o zniewoleniu grzechem, uleganiu pokusom i walce o zbawienie, autor posiłkuje się doświadczeniami z życia egzorcysty, toteż osoby młodsze nie powinny po nią sięgać.

Krótko omówiliśmy każdą z literackich pozycji autorstwa ks. Piotra Glasa. Autor, skupiając się na poważnych, skomplikowanych sprawach wiary, zwraca się przede wszystkim do doświadczonego, dorosłego, świadomego czytelnika – człowieka, który chce wydostać się z grzechów, żyć na nowo i budować skomplikowaną, czasem niejasną relacje z Bogiem. Młodsi czytelnicy powinni jednak dokonać selekcji i sięgnąć po konkretne wybrane tytuły autora, odpowiednie dla ich wieku i mentalności. Wiara to temat, który należy poznawać stopniowo i powoli.