Ślub to bardzo ważny dzień w życiu. Nic więc dziwnego, że każde przyszłe małżeństwo chce, aby był on niezapomnianym, radosnym przeżyciem. By tak było, warto wcześniej zająć się organizacją ślubu i wesela. Dobrze rozplanowane działania, mogą znacznie ułatwić proces przygotowań. O czym zatem warto pamiętać?

Wybór sali weselnej i daty

weselePierwsze, co trzeba zrobić, przygotowując się do ślubu, to wybranie daty, kiedy ma się odbyć uroczystość. Niezależnie od tego czy planuje się ślub w kościele czy w Urzędzie Stanu Cywilnego, trzeba wcześniej zająć sobie wybrany termin. O ile w kościołach i urzędach nie stanowi to zwykle problemu, o tyle wszelkie sale weselne trzeba często rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Dlatego właśnie to wybór terminu i sali powinien być priorytetem przy planowaniu uroczystości. Decydując się na konkretny lokal, trzeba wziąć pod uwagę liczbę gości oraz to, czy świętowanie ma mieć charakter przyjęcia czy też będzie to impreza taneczna. Nieraz wystawny obiad w gronie najbliższych jest świetnym rozwiązaniem, zastępującym typowe polskie wesele. Wszystko jednak zależy od upodobań Państwa Młodych i ich funduszy. Przy okazji wyboru sali dobrze jest zastanowić się, czy goście nie będą potrzebowali noclegu. Jeśli tak, najlepiej, aby był on w ofercie sali albo znajdował się gdzieś w pobliżu miejsca wesela. Wiele portali, jak np. www.gdziewesele.pl pomaga w wyborze odpowiedniej sali, jakiej będziemy potrzebowali.

Fotografia ślubna, czyli uwiecznienie emocji

fotografiaKiedy już sala weselna jest zarezerwowana, warto przejrzeć oferty fotografów. Piękne zdjęcia z pewnością będą miłą pamiątką nawet kilka czy kilkanaście lat po ślubie. By miło było wspominać swój ślub, warto dobrze zastanowić się nad wyborem fotografa. Na rynku działa ich obecnie wielu jak np. Tematslub.pl, jednak nie każdy może się pochwalić rzeczywiście dobrymi umiejętnościami. Lepiej więc dwa razy przemyśleć swój wybór niż później żałować. Kolejna kwestia to także videofilmowanie. Niektóre osoby z tego rezygnują, inne wybierają po prostu krótki teledysk ślubny. Ważne, aby kamerzysta nie przeszkadzał podczas uroczystości zaślubin, jak i późniejszego wesela, fotografowi i odwrotnie. Kamerzysta także powinien być sprawdzony i profesjonalny.

Dj czy zespół weselny

DjJeśli Państwo Młodzi zdecydują się na imprezę taneczną, koniecznie trzeba szybko zarezerwować zespół lub dja. Oprawę muzyczną, podobnie jak fotografa, trzeba nieraz zająć na rok albo nawet dwa lata naprzód, tak jest jeśli chodzi o najlepszych dj czy zespoły np. Weselny-wodzirej.pl ma rezerwacje już pięć lat do przodu. Wiele zależy od tego, jak bardzo popularny zespół weselny się wybierze. Trzeba jednak liczyć się z tym, że może być konieczność rezerwowania terminów dużo wcześniej. Oczywiście, przy wyborze należy pamiętać o tym, że muzyka jest jedną z bardziej istotnych kwestii na weselu. Jeśli zespół z jakichś względów się nie sprawdzi, zabawa prawdopodobnie nie będzie w pełni udana. Pożądany zespół albo dj to takie osoby, które potrafią zachęcić każde towarzystwo do zabawy na parkiecie. Jakie kwestie warto rozważyć, wybierając dja albo zespół:

  • repertuar
  • koszty
  • opinie
  • czy muzyka ma być grana na żywo
  • kontakt z usługodawcą.

Ciasta i torty na osłodę

tortWażnym momentem podczas wesela jest krojenie tortu weselnego. Trzeba więc zadbać, aby był on okazały. Według portalu http://www.abcslubu.pl najważniejsze, żeby dobrze się prezentował, a także smakował. Ważne są także ciasta, gdyż po smacznym obiedzie, deser będzie miłą odmianą. Jedzenie na weselu to również istotna sprawa, dlatego trzeba sobie dobrze przemyśleć czy wybiera się salę od razu z jedzeniem czy zamawia się catering z zewnątrz. Często tort i ciasta trzeba i tak zamawiać od jeszcze innego usługodawcy. Oferta jest bardzo różnorodna. Można kupić ciasto bardziej domowe albo pochodzące ze znanej cukierni. Ważne, aby na weselu było smacznie i dużo. Żadnego rodzaju jedzenia nie może zabraknąć, gdyż wówczas goście będą po prostu głodni, a jak głodni to źli.

Samochód na ślub może się przydać

Samochód na ślubKiedy już wszyscy najważniejsi usługodawcy zostali zarezerwowani, umowy zostały z nimi podpisane, można myśleć o pozostałych elementach. Samochód na ślub to ważna kwestia. Obecnie można wybierać auta w różnym stylu. Jedne są bardziej oldschoolowe, inne nowoczesne. Cenniki również są bardzo zróżnicowane. Inną opcją jest także skorzystanie z pomocy kogoś znajomego, kto posiada atrakcyjny samochód. Można też na miejsce dostać się własnym autem. To kolejna kwestia, którą warto przemyśleć. Kiedy już wybierze się auto, trzeba jeszcze zadbać o jego dekorację. Popularne są żywe i sztuczne kwiaty, tablice rejestracyjne z informacją o odbytych zaślubinach. Czasami używa się też ciągnących się za samochodem puszek. Dekoracja musi być taka, aby wytrzymała podróż. Jeśli jest ona krótka, nie stanowi to problemu. Kiedy jednak planuje się przejechać dużą odległość, trzeba wybrać trwałe dekoracje.

Atrakcje weselne – co wybrać?

Fotobudka na weseleCzęsto nowożeńcy chcą dodatkowo uatrakcyjnić swoje wesele i zamawiają dodatkowe atrakcje. Wybór możliwości jest niemal nieograniczony. Atrakcją mogą być gołębie wypuszczane po wyjściu z kościoła czy urzędu. Można zamówić fontannę czekoladową lub alkoholową. Częstym wyborem wśród Państwa Młodych jest także fotobudka. Dzięki niej można robić sobie zdjęcia w zabawnych przebraniach. Wielu gości dzięki temu się integruje i świetnie bawi. Obecnie wiele firm oferuje właśnie wynajem takiej fotobudki, do nich można zaliczyć np. Abrakadabrafotobudka.pl, która obsłużyła już bardzo dużą ilość wesel. Poza tym wśród atrakcji nieraz pojawia się także magik, który zrobi niezapomniany pokaz. Można też zorganizować widowisko z użyciem fajerwerków. Oczywiście, można też wybrać coś zupełnie niestandardowego i zaskoczyć swoich gości.

Podsumowując temat:

Poza wymienionymi w artykule sprawami, z pewnością jest jeszcze wiele innych, o które trzeba zadbać. Najważniejsze jest jednak to, aby nie denerwować się nadmiernie przygotowaniami. Nie wszystko musi pójść idealnie, aby ślub był niezapomnianym, pięknym przeżyciem.