W ostatnim czasie możemy zaobserwować, że coraz więcej osób chętnie korzysta z usług fizjoterapeutów. Mają na to wpływ między innymi nowe regulacje prawne, które ustanowiły fizjoterapię zawodem medycznym. Dzięki temu osoby, które ukończyły odpowiednie studia i uzyskały prawo do wykonywania zawodu mogą samodzielnie przyjmować i diagnozować pacjentów, którzy nie posiadają skierowania od lekarza. To znacząco ułatwiło korzystanie z takich usług, gdy pojawia się taka potrzeba.

Zastosowanie rehabilitacji po endoprotezie stawu

rehabilitacja - endoproteza stawuMimo zwiększającej się popularności rehabilitacji, wciąż wiele osób zgłasza się na nią dopiero wtedy, kiedy odczuwa dolegliwości bólowe. Tymczasem dobrze jest zdawać sobie sprawę, że kluczem do odpowiedniej skuteczności leczenia jest wdrożona wcześniej rehabilitacja – endoproteza stawu jest jedną z takich sytuacji. Jeżeli po takim zabiegu zgłosimy się zanim pojawią się takie objawy jak ból czy obrzęk, to uzyskamy zdecydowanie lepsze efekty. Nauczymy się jakie ćwiczenia powinniśmy wykonywać, aby zapobiegać takim sytuacjom i utrzymać odpowiednią funkcję stawu. Bardzo ważna będzie tutaj zarówno odpowiednia siła mięśni działających na staw, jak i odpowiednia ruchomość samego stawu. Dodatkowo rehabilitant powie nam także, jakich czynności lub ruchów powinniśmy unikać na co dzień ze względu na wszczepioną endoprotezę. To sprawi, że nie będzie ona narażona na zbyt duże przeciążenia, które mogłyby skończyć się jej zwichnięciem lub zbyt dużym podrażenieniem okolicznych tkanek. Ważną kwestią w przypadku endoprotezy będzie także wdrożenie ćwiczeń i terapii, które zapobiegną nieprawidłowemu zrastaniu się okolicznych tkanek. W ten sposób unikniemy przykurczów i problemów, które mogłyby wynikać z ich powstania, gdyby rehabilitacja nie została wdrożona odpowiednio wcześnie.

Podsumowując, w przypadku endoprotezy stawy warto jak najszybciej zgłosić się na odpowiednią rehabilitację. Dzięki temu w łatwy sposób nauczymy się jak funkcjonować w nowej sytuacji. Pomoże nam to znaleźć sposoby radzenia sobie, które będą pozytywnie wpływały na operowany staw, a jednocześnie nie będą utrudniały nam codziennego funkcjonowania ani też prowadziły do różnego rodzaju negatywnych konsekwencji, które mogłyby się pojawić w innym przypadku.