Przez dłuższy czas karmiłem swojego psa typowymi karmami ze sklepu. Nie wiedziałem o tym, że spoglądanie na ich zawartość jest aż tak ważną kwestią ponieważ pokładałem nadzieję w tym, że producenci dokładają wszelkich starań do tego, aby ich karmy były doskonale zrównoważone. Niestety myliłem się w swoich założeniach, ale na szczęście znalazłem też producentów karm, którzy te założenia w stu procentach spełniali.

Odpowiednie karmy dla psów

canagan scottish salmonKilka lat temu kupiłem psa rasy American Bully. Nie jest to zbyt znana rasa, lecz aby ją zobrazować wystarczy sobie wyobrazić psa rasy pit bull dwa razy większego, niż te, które zazwyczaj spotykamy. Psy te kochają bieganie i wysiłek fizyczny, tak samo jak ja. Są ponadto niezwykle rodzinne i przyjazne, a ich silny wygląd doskonale sprawdza się w przypadku, kiedy mamy duży dom. Był to zatem pies idealny dla mnie. Niestety początkowo znacznie różnił się od swoich rasowych kolegów. Jego masa mięśniowa nie była tak pokaźna, piesek wydawał się bardzo słaby, a w dodatku nie miał zbyt wiele energii oraz szybko łapał alergie pokarmowe. Jak się po czasie dowiedziałem, winę za jego kondycję ponosiłem ja i moja nieświadomość w sferze żywienia psów. Nie tylko tej rasy, ale ogółem – jakichkolwiek. Myślałem, że typowe karmy ze sklepów są odpowiednie, tym bardziej, że mój pies jadł bardzo dużo, a tymczasem okazało się na odwrót. Dopiero Canagan Scottish Salmon okazała się być karmą po której mój pies zaczął się odpowiednio rozwijać. Dowiedziałem się bowiem, że zawsze należy zwracać uwagę na skład karmy oraz na to, aby miała ona w sobie jak najwięcej składników mięsnych, a ta firma posiadała właśnie tego typu karmy. Scottish Salmon była dodatkowo karmą dedykowaną dla psów z alergiami pokarmowymi, więc idealną dla mojego psiaka. Pies jadł znacznie mniej karmy dzięki temu, że była dla niego bardziej pożywna. Poza tym zaczął mieć w sobie znacznie więcej energii, zaczął w końcu chętnie biegać ze mną, ćwiczyć i naprawdę ciężko było go zmęczyć. Wzmożona chęć na aktywność fizyczną mojego psa sprawiła, że zaczął tym samym wreszcie nabierać tkanki mięśniowej.

Dziś mój pies wygląda dokładnie tak, jak tego oczekiwałem po rasie i zachowuje się dokładnie tak, jak powinien. Jeszcze kilka lat temu w życiu bym nie powiedział, że karma ma aż takie znaczenie i tak wiele może zmienić w życiu psa, także w jego psychice ponieważ mój pies stał się szczęśliwszym psem i widać to po nim każdego dnia. Oczywiście problemy z wymiotami i biegunką całkowicie ustały dzięki temu, że karma jest dla alergików.