W obecnych czasach zupełnie inaczej podchodzi się do druku w technologii 3D. Nie jest to już tylko ciekawostka, ale alternatywna i bardzo istotna technologia produkcji, wykorzystywana bardzo powszechnie. Aby być zadowolonym z efektów takiego wydruku, należy dostosować materiał wykorzystywany w tej technologii do planowych zastosowań.

Zalety filamentu ABS PLA

trwały filament abs plaJeszcze kilka, kilkanaście lat temu druk 3D był traktowany jedynie jako pewnego rodzaju ciekawostka. Z czasem jednak, zaczęto odnajdywać dla niego wiele kolejnych zastosowań i stał się on obecnie alternatywnym sposobem produkcji. Aby tak było, trzeba jednak pamiętać o dostosowaniu materiału drukującego, czyli filamentu, do planowych zastosowań dla wydruku. Filamentów jest obecnie bardzo wiele i tak na przykład trwały filament abs pla może być wykorzystywany zarówno w celach profesjonalnych, jak tez naukowo i hobbystycznie. Wszystko dlatego, że tego rodzaju filament cechuje się bardzo niską temperaturą topnienia, co pozwala na stosowanie go na nawet bardzo małych drukarkach o bardzo niskiej mocy. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z niego w celach bardziej profesjonalnych – filament tego typu cechuje się tym, że po zastygnięciu osiąga bardzo duży poziom wytrzymałości. Z niską temperaturą topnienia tego filamentu związana jest bardzo ważna zaleta, jaką jest fakt, że może być on używany do tworzenia wydruków o bardzo skomplikowanym kształcie, czy też bryle. Dlatego też właśnie ten filament jest używany do tworzenia wydruków zabawek, czy też prototypów jakiś maszyn, czy też narzędzi. Jego kolejną, niezwykle wprost istotna zaletą jest to, że podczas topnienia nie emituje on praktycznie żadnych skzoldiwych związków chemicznych – do jego stopienia potrzebna jest bowiem bardzo niewielka temperatura, w której takie związki chemiczne jeszcze się nie uwalniają. Nic nie stoi na przeszkodzie by używać go bez oddzielnej komory roboczej, a nawet bez specjalnej odzieży ochronnej.

W obecnych czasach druk 3d jest bardzo istotnym elementem produkcji. Dlatego też niezmiernie istotne jest by wiedzieć, jakie materiały stosować do takiej właśnie technologii druku. Jak się okazuje, bardzo istotne jest, by używać takich filamnetów, które nie emitują skzoldiwych związków chemicznych.