Uprawa roślin i  kwiatów jest zadaniem trudnym, ze względu na zmienne warunki pogodowe panujące w naszym kraju. Częste zmiany temperatur oraz tendencje do występowania przymrozków nawet późną wiosną  sprawiają, że uprawiane przez nas warzywa czy kwiaty wymagają dodatkowej ochrony. Dlatego też bardzo często stosuje się folie ogrodnicze.

Zastosowanie folii ogrodniczej

folia tunelowa ogrodniczaZdecydowana większość roślin czy drzewek owocowych nie jest odporna na przymrozki, które w naszym kraju zdarzają się bardzo często. Co najgorsze, występują one w tym okresie, gdzie rośliny najbardziej dynamiczne rosną, w związku z tym niskie temperatury mogą negatywnie wpłynąć na rozwój roślin czy kwiatów. Dlatego też tak bardzo popularna jest w naszym kraju folia tunelowa ogrodnicza. W jaki sposób się ją stosuje? Wystarczy zbudowanie specjalnego niskiego stelażu, na którym mocuje się folię. Folia, dzięki swojej grubości i przejrzystości, nie dopuszcza do wychłodzenia się sadzonek, a jednocześnie przepuszcza niezbędne roślinom promieniowanie słoneczne. Jest to więc najprostszy sposób na uchronienie świeżo posadzonych roślin. Oczywiście, nie każda tego typu folia będzie się sprawdzała tak samo dobrze. Przed zakupem, należy się upewnić, że wybrana przez nas folia tunelowa jest wykonana z elastycznego tworzywa, dzięki czemu będzie bardziej odporna na przedarcie i inne uszkodzenia mechaniczne. Dobrze również, aby wybierać takie folie tunelowe, które mają w swoim składzie dodatkowe związki chemiczne, zwiększające ich pozytywne właściwości. Mowa tutaj na przykład o folii tunelowej z dodatkiem EVA, dzięki któremu folia jest w stanie odbijać promieniowanie, co pozwala bardziej skutecznie wyrównywać różnice temperatur pomiędzy nocą a dniem w utworzonym przez nas tunelu. Folia tunelowa może być wytworzona z użyciem innych dodatków, na przykład antysmogowego,  czy antykondesacyjnego. Dzięki nim, pod powierzchnią folii nie zbiera się para wodna, która może utrudniać  dopływ światła słonecznego, a dodatkowo przez powierzchnie tunelu nie przenika smog i inne zanieczyszczenia.

Polski klimat jest bardzo wymagający dla uprawianych w naszym kraju roślin, z tego też względu, profesjonalna uprawa kwiatów czy innych wrażliwych roślin wymaga stosowania odpowiedniej ochrony, szczególnie przed przymrozkami. Najlepsza tego typu ochroną jest uprawa roślin w specjalnych tunelach, powstałych w oparciu o stelaże i wytrzymałe rodzaje folii.