Spożywanie nabiału jest istotną częścią naszej diety, gdyż zawiera on dużą dawkę wapnia, odpowiadającego za stan naszych zębów i kości. To nie tylko samo mleko, ale także produkty wytwarzane z niego, czyli sery i wszelkiego rodzaju jogurty, czy kefiry. Mleko poddane procesowi fermentacji, rozkłada laktozę, na którą jest wielu ludzi uczulonych. 

Gdzie kupimy żywe kultury bakterii?  

bakterie kefiroweJogurt, maślanka, czy kefir, różnią się między sobą sposobem wykonanie, oraz rodzajem żywych kultur bakterii, które zostały użyte do produkcji danego produktu. Kefir jest wytwarzany z mleka pasteryzowanego poddawanego procesowi fermentacji. Natomiast maślanka jest produktem ubocznym podczas wytwarzania masła. Bakterie kefirowe możemy nabyć w większości sklepów z ekologiczną żywnością, lub w sklepach internetowych. Kefir poza wapniem, zawiera mnóstwo białka, oraz witamin A, E i D. Produkty mleczne z żywymi kulturami bakterii są polecane przez lekarzy w trakcie terapii antybiotykowej, gdyż chronią błony komórkowe żołądka i jelit przez działaniem bakterii i wirusów. Jogurt i kefir możemy samodzielnie wykonać w domu, gdyż jest to bardzo prosta czynność, do której potrzebujemy jedynie mleka i odpowiednich kultur bakterii. Im bardziej tłuste mleko użyjemy do produkcji, tym gęstszy produkt otrzymamy. Mleko dokładnie mieszamy z kulturami bakterii i odstawiamy w ciepłe miejsce, w którym panuje stała temperatura około czterdzieści stopni Celsjusza. W takich warunkach najszybciej namnażają się bakterie kefirowe. Po około dziesięciu, dwunastu godzinach mamy gotowy do spożycia kefir, trzeba go jedynie schłodzić w lodówce. Większość dostępnych w sklepach kefirów posiada w swoich składach mleko w proszku i substancje zagęszczające. Gotowy kefir możemy przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku nawet tydzień czasu bez obawy, że się zepsuje. 

Kefir jest lekkostrawny i niskokaloryczny, więc mogą go spożywać osoby będące na diecie. Pomaga on regulować pracę jelit i mogą go pić ludzie z nietolerancją na białka mleka krowiego. Naturalny kefir zawiera drożdże będące wynikiem fermentacji mlekowej i alkoholowej, które wpływają na jego wyraźny smak. Produkt poddany procesowi homogenizacji, nabiera jednolitej konsystencji, która jest smaczniejsza da naszego podniebienia.