Kupno domu zazwyczaj łączy się posiadaniem ogrodu. Jak go urządzić aby swoim wystrojem pasował do wykończenia domu? Ogród wielu przyszłym posiadaczom domu sprawia problemy związane z jego tworzeniem oraz dbaniem o niego. Zagospodarowanie ogrodu niezależnie od wielkości bywa często kłopotliwe. Zależy to od tego, czy chcemy aby nasz ogród był funkcjonalny, ozdobny czy aby spełniał oby dwie funkcje. Montaż małej szklarni, posiadanie ozdobnych drzew lub utworzenie oczka wodnego otoczonego różnobarwnymi kwiatami to tylko niektóre z pomysłów na aranżację ogrodu.

Projektowanie ogrodów

projektowanie ogroduNa portalu www.wymarzonyogrod.pl można znaleźć informację, że projektowaniem ogrodów mogą zająć się specjaliści. Aranżacje własnego ogrodu zlecić możemy projektantowi lub sami go zagospodarować w sposób dla nas odpowiedni. Oprócz roślin i trawnika w swoim ogrodzie możemy posiadać oczko wodne, szklarnię lub fontannę. Popularną aranżacją ogrodów jest styl romantyczny, jak również francuski. Wystrój ogrodu powinien przede wszystkim pasować do otoczenia. Najczęściej wnętrze domu i ogrodu wzajemnie się przenikają. Ogród powinien być ciągiem dalszym naszego salonu, bądź tarasu. Ciekawym pomysłem na estetyczne zagospodarowanie miejsca jest jego strefowa aranżacja. Podzielone ogrody na dane strefy dają możliwość wyodrębnienia miejsc wypoczynkowych, kącika do grillowania, jak również funkcjonalnych, takich jak staw z rybami lub szklarnia i ozdobnych będących rabatami kwiatowymi i drzewkami owocowymi. Zaplanowanie rabat kwiatowych jest istotną kwestią projektowania ogrodu, gdyż ich rozmieszczenie ma wpływ na zapach unoszący się w powietrzu oraz estetykę wystroju.

Ochrona ogrodu – montaż ogrodzenia

montaż ogrodzeniaOgrodzenie jest istotnym elementem nie tylko wyglądu ogrodu, ale także pełni funkcję ochronną przed niechcianymi gośćmi lub przed uciekającymi zwierzętami domowymi. Aby nasz płot był wyższy, nowoczesny oraz bardziej estetyczny dobrym pomysłem jest wykorzystanie podmurówki. Podmurówka betonowa skutecznie wypiera tradycyjny sposób murowania ogrodzenia. Jej wykorzystanie pozwala oszczędzić czas wykonania oraz pieniądze. Przy zastosowaniu podmurówki betonowej nie jest konieczne wykonanie szalunku i zbrojeń. Istnieją różnego rodzaju ogrodzenia:

  • ogrodzenie murowane,

  • popularne ogrodzenie z siatki,

  • ogrodzenie z paneli,

  • ogrodzenie wykonane z metalu,

  • żywopłot,

  • ogrodzenie drewniane,

  • ogrodzenia gabionowe,

  • ogrodzenie z kamienia.

Najpopularniejszym, jak również najtańszym rozwiązaniem jest ogrodzenie ze stalowej siatki. Ogrodzenia tego typu wykonywane są z ocynkowanego lub powlekanego tworzywem sztucznym materiału. Poza siatką do ogrodzenia domu i ogrodu użyć możemy płytki klinkierowej lub kamienia. Klinkier jest materiałem wysoko odpornym na czynniki atmosferyczne. Ogrodzenia te są trwałe lecz ze względu na duży ciężar potrzebują odpowiedniego fundamentu. W sklepach specjalizujących się w sprzedaży ogrodzeń znaleźć możemy także wszystkie wymienione typy i dopasować je do swoich oczekiwań.

Meble w ogrodzie

projektowanie ogroduOgród to doskonałe miejsce do wypoczynku i urządzenia grilla. Meblami idealnymi do postawiania w ogrodzie są wszelkie krzesła wykonane z drewna i wikliny oraz stoły. Prym wiodą meble z tworzywa sztucznego, ponieważ są odporne na wszelkie czynniki atmosferyczne. Gdy jednak pragniemy by nasz ogród był przytulny i elegancki użyć powinniśmy mebli wykonanych z odpowiednio zabezpieczonego drewna oraz  tworzyw żeliwnych, jak i meble wykonane z palet przemysłowych. Meble z palet są modne i nowoczesne oraz pasują do wszelkich typów ogrodów, ponieważ możemy je dowolnie przekształcać. Do wypoczynku nada się także hamak, leżak lub podwieszany fotel, w którym mamy możliwość delikatnego bujania się. Ten mebel napawa spokojem i daje możliwość kompletnego odpoczynku.

Meble ze skrzynek

meble ze skrzynekMeble są nieodzownym elementem każdego tarasu bądź kącika wypoczynkowego w ogrodzie. Według ladnydom.pl jednak sprzęty ze skrzynek idealnie nadadzą się nie tylko na zewnątrz ale również do pomieszczeń. Takie meble mogą być ekskluzywne, a przy tym wykonane za niewielkie pieniądze. Skrzynki po owocach oraz palety cieszą się dużą popularnością. Dlatego, iż są ekologiczne i nie wymagają dużych zasobów naszej energii, w to, aby wyglądały estetycznie i dobrze. Za skrzynek wykonać możemy szafę, regał, stoliki, a nawet krzesła.

Podsumowując ogród może być drugim domem

Zaczynając od planowania wyglądu naszego ogrodu powinniśmy pamiętać o odpowiedniej aranżacji terenu i podzielenie go na strefy. W ogrodzie znaleźć powinien się kącik wypoczynkowy, rekreacyjny, a także ozdobny z dużą ilością kwiatów, oczkiem wodnym lub fontanną. W aranżacji ogrodu pomóc może nam specjalista, projektant. Aby w całości wypełnić przestrzeń naszego miejsca przed domem powinniśmy posiadać meble, najlepiej z wikliny lub drewna, albo wykonać meble ze skrzynek lub palet. Ogród jest miejscem wypoczynku dlatego powinien być przede wszystkim funkcjonalny i spełniać nasze oczekiwania, a tym samym pasować do otoczenia.