Aktywność fizyczna dla dziecka jest czymś niezwykle ważnym, dlatego tym bardziej jeśli dziecko się sportem interesuje, co w dzisiejszych czasach nie jest częste należy mu treningi ułatwić i zadbać o to by rozwijać jego pasję. Jak pomóc dziecku, którego pasją jest piłka nożna? Oto kilka naszych propozycji

Piłka nożna – zalety

trenerPiłka nożna jest sportem, którym przede wszystkim interesują się chłopcy, choć obecnie coraz częściej także odbywają się treningi piłki nożnej dla dziewczynek, dzięki czemu i dla nich sport ten może stać się pasją. Warto jednak wiedzieć, że piłka nożna niesie za sobą dużą więcej korzyści niż tylko sam ruch. Do zalet tej dyscypliny można zaliczyć takie elementy jak:

  • poprawienie kondycji fizycznej,
  • poprawienie koordynacji ruchowej,
  • budowanie więzi społecznych,
  • budowanie poczucia odpowiedzialności,
  • rozwijanie umiejętności współpracy,
  • rozwijane niezależności.

Choć piłka nożna przede wszystkim ma na celu rozwijanie sprawności ruchowej dziecka, to jednak nie zapomnijmy  tym, że jako iż jest to sport drużynowy rozwija on także kompetencje społeczne dziecka, co także jest szczególnie ważne i korzystanie wpływa na całościowy rozwój. W jaki zatem sposób można wspierać dziecko w rozwoju jego pasji?

Treningi piłki nożnej to podstawa

treningPodstawą, jeśli chodzi o rozwijanie pasji piłkarskiej u dziecka jest zapisanie go na treningi piłki nożnej. Według www.asystent-trenera.pl takie zajęcia zwykle organizowane są w samej szkole, co zdecydowanie ułatwia całą sprawę, jeśli jednak zależy nam na wyższym poziomie to treningi piłki nożnej odbywają się także przy klubach sportowych. W tym wypadku zajęcia są prowadzone w sposób bardziej profesjonalny, a co za tym idzie dają one zwykle także i lepsze rezultaty. Przy czym ten rodzaj zajęć jest zwykle droższy, co także trzeba wziąć pod uwagę. To, który rodzaj zajęć jest lepszy zależy od tego czy dziecko chce się rozwijać w tym kierunku, czy po prostu lubi grać w piłkę i traktuje to bardziej jako zabawę. Niemniej jakiego rozwiązania byśmy nie potrzebowali z zapisaniem dziecka na takie treningi nie powinno być dużego problemu.

Trening i zabawa w jednym – trenuj z dzieckiem

składane bramkiDobrym sposobem na rozwijanie pasji dziecka będą także wspólne treningi. Nie tylko jest to dobry sposób na poprawienie kondycji, ale także umocnienie więzi między dzieckiem rodzicami. Dodatkowo taką formę dzieci traktują jako świetną zabawę, co także jest zaletą tego rozwiązania. Wbrew powszechnej opinii by trenować piłkę nożną z dzieckiem nie trzeba wcale posiadać własnego ogrodu. Wprawdzie mając własny teren zielony łatwiej jest nam ustawić bramki do piłki nożnej, jednak obecnie dostępną są przenośne brami, które z powodzeniem można zabrać do parku czy na jakąś polane i tam urządzić taki trening. Dodatkowo bramki do piłki nożnej dla dzieci nie są szczególnie drogie, dzięki czemu taka forma treningów nie naraża rodziców na wysokie koszt. Niemniej należy pamiętać o tym, że domowe treningi nie wyuczą dziecka pod względem technicznym, co w piłce nożnej jest bardzo ważne, w związku z czym, jeśli dziecko chce rozwijać się profesjonalnie w tym kierunku takie treningi mogą być tylko uzupełnieniem prawdziwych treningów piłki nożnej.

Treningi z trenerem osobistym – kiedy warto?

trener osobisty

Jeśli dziecko czy też bardziej rodzice wiążą przyszłość z karierą sportową w piłce nożnej, same treningi piłki nożnej mogą okazać się nie wystarczające, zwłaszcza jeśli są to zajęcia odbywające się przy szkole. W takim wypadku dobrym, choć dość niekonwencjonalnym rozwiązaniem może się okazać trener personalny. Taki trener opracuje indywidualny program treningowy i dodatkowo dopilnuje tego by dziecko wszystkie ćwiczenia wykonywało prawidłowo, co jest niezwykle ważne. W artykułach na portalu www.sportowarodzina.pl można przeczytać, że zaletą tego rozwiązania jest także i fakt, że trener personalny posiada także wiedzę z zakresu dietetyki i tym samym pomoże on ułożyć odpowiednią dietę dla dziecka. Wprowadzenie odpowiednio zbilansowanych posiłków jest szczególnie ważne w przypadku dziecka uprawiającego intensywnie sport, ponieważ jego zapotrzebowanie na odżywcze składniki jest większe niż u rówieśników pozbawionych aktywności ruchowej. Niemniej należy pamiętać o tym, że same treningi z trenerem personalnym nie przygotują dziecka do gry zespołowej, dlatego powinny być połączone z tradycyjnymi treningami piłki nożnej.

W kwestii podsumowania:

Piłka nożna jest bardzo formą aktywności ruchowej, która ma korzystny wpływ na rozwój dziecka, a jeśli staje się ona jego pasją to warto ją rozwijać. W tym celu należy się zorientować jakie rozwiązania najlepiej nam w tym pomogą i co będzie najlepsze dla dziecka.