Każdy człowiek ma jakiś gust. Jeśli nawet nie nim głównie kieruje się w życiu, bo jest on na drugim planie, to i tak go ma. Dlatego często, nawet nie będąc świadomym przyczyny, czujemy się w jakimś miejscu dobrze lub nie. Od razu wyczujemy, czy pomieszczenie i jego umeblowanie jest w „naszym stylu”.

Jakie są meble w stylu kolonialnym?

sklep kolonialnyDlatego są ludzie, którzy kupują meble w specjalnych miejscach, w tak zwanych sklepach kolonialnych. W nich znajdziemy przedmioty niespotykane u polskich czy europejskich producentów. Meble kolonialne wzięły się stąd, że kolonizatorzy z Francji i Wielkiej Brytanii kolonizując takie kraje jak, na przykład Indie, przywozili własne meble europejskie, które nie nadawały się do tamtejszych warunków klimatycznych. Dlatego meble produkowano tam, a że spodobały się kolonizatorom, sprowadzono je do Europy. Dziś, dzięki temu możemy kupić je w sklepach kolonialnych. Jakie są meble zrobione w tym stylu? Są drewniane, wyglądają na masywne i kojarzą się z potęgą i luksusem. Są też eklektyzmem sztuki francuskiej, angielskiej i egzotycznej, często indyjskiej, której zawdzięczają ornamenty. Zazwyczaj sklep kolonialny posiada meble z mahoniu, drzewa różanego, palisandru czy rattanu. Gdzie szukać tych sklepów? Nie są one rzadkością i łatwo znajdziemy je w Internecie. Możemy przecież zakupić meble nie tylko od sprzedawców polskich, ale i zagranicznych. Tym bardziej, że kolonizatorstwo właśnie nie zna granic.

Jeśli odwiedzimy taki sklep, osobiście czy wirtualnie, od razu będziemy wiedzieć, czy to „nasz styl” czy nie. Zapewne każdy z nas już je kiedyś widział, ale nie każdy wie, że to właśnie styl kolonialny. Jest on odrębny, charakterystyczny i egzotyczny. Ma wielu zwolenników w Europie i na całym świecie. Może i my nimi jesteśmy?