Zawiesie jest elementem wykorzystywanym w połączeniu z urządzeniami dźwigowymi. Służy do zaczepiania ładunków na różne sposoby, w zależności od wybranego typu. Ze względu na prace jaką muszą wykonywać, są one z trwałych materiałów, dzięki czemu charakteryzują się długą żywotnością. Żadne warunki atmosferyczne nie wpływają negatywnie na ich zastosowanie. Nie są także podatne na uszkodzenia mechaniczne, czy chemiczne.

Rodzaje zawiesi i ich zalety

Zawiesia łańcuchoweNa rynku dostępne są zawiesia wykonane ze stali oraz włókien sztucznych. Taka różnorodność jest spowodowana wymaganiami związanymi z przenoszeniem ciężkich oraz delikatnych towarów. Najbardziej wytrzymałe są zawiesia łańcuchowe ze stali, wykorzystywane przy transporcie ładunków ważących nawet kilka ton. W zależności od ilości zaczepów można znaleźć urządzenia o różnej ilości cięgien. Istotna jest także wytrzymałość, o której świadczy klasa łańcucha opisana w specyfikacji na stronach producentów. Najczęściej pojawia się klasa 8, jednak dostępne są także klasa 10 i 12 – zazwyczaj tylko na zamówienie. Podczas zakupu na samym początku należy jasno określić do jakich celów będzie wykorzystywane zawiesie, jakie ładunki będą nim przenoszone oraz o jakim ciężarze. Zawiesia pasowe są mniej wytrzymałe na temperatury oraz dużą wagę, jednak sprawdzają się w przypadku, gdy ładunek jest podatny na uszkodzenia. W takiej sytuacji zawiesia łańcuchowe nie znajdą zastosowania. Z kolei kiedy towary posiadają ostre krawędzie nie pozostaje nic innego jak zamontować łańcuchy do podnoszenia ciężarów. Zawiesia występują także w wielu wariantach obwodowych. Można wybrać wśród: obwodu zamkniętego, pętli lub cięgien. Każdy z nich zupełnie różni się od siebie budową i zastosowaniem. Cięgna wybiera się w przypadku, gdy towar posiada miejsca mocowania. Łańcuchy zakończone są wtedy hakiem, który stabilnie podnosi ładunek. Zawiesia pętlowe używa się do ładunków bez punktów zaczepienia, najczęściej o okrągłym kształcie. Ostatnim typem są zawiesia o obwodzie zamkniętym mającym kształt jednej pętli, którą zaciska się wokół ładunku.

W zależności od typu towarów należy dopasować odpowiedni rodzaj zawiesia. Zazwyczaj profesjonaliści zakupują wszystkie trzy dostępne typy, ponieważ nigdy nie wiadomo z jakim ładunkiem będą mieli do czynienia w swojej pracy. Jest to o tyle bezpieczne, że zarówno delikatne elementy, jak i te cięższe będzie można w odpowiedni sposób przenieść w nowe miejsce.

Dodaj komentarz