Obecnie coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z przydomowych oczyszczalni ścieków. Tego typu instalacje mają wiele zalet, a przede wszystkim korzystanie z nich jest wolne od problemów związanych z korzystaniem z szamba. Takie instalacje mogą oczyszczać nieczystości metodą chemiczną lub biologiczną.

Jak działają oczyszczalnie chemiczne?

oczyszczalnia chemicznaKorzystanie z instalacji kanalizacyjnej jest oczywiście bardzo wygodne, ale czasem z różnych względów nie można sobie pozwolić na korzystanie z nich. W takim wypadku coraz więcej osób decyduje się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, gdyż wygoda korzystania z niej jest porównywalna do instalacji kanalizacyjnej. Przydomowe oczyszczalnie ścieków mogą oczyszczać nieczystości metodami biologicznymi, lub też chemicznymi. Oczyszczalnia chemiczna jest jednak znacznie lepszym wyborem, gdyż oczyszczanie nieczystości zachodzi w niej znacznie szybciej, a sama praca takiej przydomowej oczyszczalni jest znacznie większa. W takiej oczyszczalni bowiem dochodzi znacznie szybciej do zobojętnienia ścieków, a także jest w stanie ona znacznie skuteczniej pozbyć się z nieczystości metali ciężkich, co w oczyszczalniach biologicznych trwa znacznie więcej czasu. Do prawidłowego działania takiej oczyszczalni konieczne jest dozowanie do zbiornika oczyszczającego różnych substancji chemicznych – szczególnie popularne jest jednak wapno. Zazwyczaj w takich oczyszczalniach używa się kamienia wapiennego, wapna palonego, czy też mleka wapiennego a nawet wody wapiennej. Wybór wapna jako substancji do utylizacji ścieków wynika z tego, ze jest to substancja która najskuteczniej pozbywa się ze ścieków tych najbardziej niebezpiecznych substancji takich jak metale ciężkie. Oczywiście jednak oczyszczalnie chemiczne są budowane nie tylko jako oczyszczalnie przydomowe – to właśnie do takiej oczyszczalni najczęściej podłączone są miejskie sieci kanalizacyjne. Tam jednak używa się już innych substancji do utylizacji ścieków – zazwyczaj jest to chlor, dwutlenek chloru czy też ozon.

Od kilku lat znacznie zwiększa się popularność przydomowych instalacji oczyszczających ścieki. Takie instalacje mogą wykorzystywać różne metody, aby skutecznie neutralizować ścieki. Jedna z nich jest metoda chemiczna polegająca na dodawaniu do ścieków substancji chemicznych.