Pierwszą rzeczą, jaka przychodzi nam na myśl, gdy słyszymy o maszynach sterowanych numerycznie jest obróbka skrawaniem. CNC to jednak nie tylko toczenie czy frezowanie. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu można przekształcić w komputer sterujący niemalże każdy sprzęt komputerowy, również taki, który mamy w domu, a z jego pomocą obsługiwać plotery, wypalarki, a nawet giętarki do rur, co nie jest przecież takie oczywiste.

Czy obsługa programu sterującego jest trudna?

cnc program sterującyWszystko zaczyna się od odpowiedniego oprogramowania. Bez niego maszyna sterowana numerycznie nie jest w stanie wykonać żadnej pracy. To jej główna różnica w porównaniu z innymi urządzeniami, takimi jak klasyczne tokarki czy frezarki, gdzie operator mógł za pomocą pokręteł i przycisków wykonywać z ich pomocą swoją pracę. Maszyną sterowaną numerycznie zarządza komputer. Wymaga to trochę doświadczenia, jednak nie jest problematyczne w nauczeniu się. Maszynom CNC program sterujący jest tak samo potrzebny jak podstawowe elementy mechaniczne czy dostęp do zasilania. Na rynku istnieje dostatecznie wiele rozwiązań, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie, niezależnie od swojego poziomu zaawansowania i tego, czy chce wykorzystywać oprogramowanie komercyjnie, czy jedynie do własnych, hobbystycznych lub naukowych celów. Dostęp do maszyn numerycznych jest coraz łatwiejszy i dziś mogą sobie na to pozwolić nawet domorośli amatorzy majsterkowania, których przecież w naszym kraju nie brakuje. Każdy z nas zna kogoś, kto bardzo lubi prace manualne i nie wyobraża sobie bez nich życia. Teraz taka osoba może wnieść swoje zainteresowania na wyższy poziom, ucząc się obsługi maszyn numerycznych. Wiedza o korzystaniu z oprogramowania sterującego jest uniwersalna. G-kody, na które przekształcane są dane wektorowe, to cecha wspólna wszystkich maszyn numerycznych.

Programy sterujące maszynami CNC nie są dziś już czarną magią. Ich obsługi może nauczyć się niemalże każdy, kto wykaże po prostu trochę dobrej woli i determinacji, aby osiągnąć swój cel. Te umiejętności przydadzą się szczególnie na rynku pracy, który wciąż i wciąż poszukuje nowych operatorów dla coraz to bardziej wyspecjalizowanych maszyn. Powinien się tym zainteresować każdy amator mechaniki i obsługi maszyn oraz majsterkowicz.