Każdy przedsiębiorca, który zdecyduje się na usługi księgowe, potrzebuję tego, aby firma rachunkowa oferowała mu pomoc, kiedy on tego potrzebuje. Dobrze jest nawiązać stałą współpracę z biurem rachunkowym, które prowadzi księgowość online i wtedy możemy wszystkie dokumenty przesyłać pocztą elektroniczną. Dodatkowo mamy znacznie szybszy kontakt z biurem, a w przypadku nagłych problemów możemy kontaktować się telefonicznie.

Tradycyjne biuro księgowe

usługi księgoweKiedy decydujemy się na tradycyjne usługi księgowe, to najczęściej musimy do określonego dnia miesiąca przekazać wszystkie faktury i dokumenty do rozliczenia. Wybierając takie biuro musimy samodzielnie zawieźć wszelkie dokumenty do rozliczenia albo też poprosić księgowego, żeby przyjechał do nas i odebrał dokumenty. W przypadku gdy mieszkamy bardzo daleko od biura, w którym nawiązaliśmy współpracę, to możemy zdecydować się na usługi kuriera, aby on zabierał wszelkie dokumenty. Kiedy biuro rachunkowe dokona rozliczenie dokumentów, to otrzymamy powiadomienie o wysokości podatku do zapłaty. Dodatkowo dobre biuro rachunkowe będzie w naszym imieniu składać deklarację VAT oraz sporządzać i przechowywanie dokumentacji na wypadek jakiejkolwiek kontroli podatkowej. Możemy również zdecydować się na dodatkową usługę, gdzie w przypadku kontroli urzędnika, to księgowy będzie nas reprezentował i nie musimy się wtedy niczym przejmować. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór konkretnego biura to powinniśmy dokładnie sprawdzić, w jaki sposób będziemy się z nim kontaktować oraz jakie usługi może nam zaoferować. Prowadzący bardzo małą firmę będziemy potrzebować niewielkiej pomocy, ponieważ dokumentów do rozliczenia będzie tylko kilkanaście w miesiącu. Natomiast przypadkowy prowadzimy dużą firmę, to dokumentów będzie znacznie więcej I wtedy warto decydować się na dodatkowe usługi takie jak doradztwo podatkowe.

Przepisy prawne wymagają tego, aby firma księgowa posiada obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, aby na wypadek jakiegokolwiek błędu można było domagać się odszkodowania. Błędy księgowe zdarzają się bardzo rzadko, ale nigdy nie możemy być pewni tego, że ktoś zawsze będzie wypełniał Wszelkie dokumenty prawidłowo. Najczęściej księgowość tradycyjna z małą dokumentacją kosztuje nas około 150 zł miesięcznie.