Nawet najlepszy system monitorowania nie mógł osiągnąć pełni możliwości bez odpowiednio dużej pamięci rejestratora. Pojemne dyski były nie tylko potrzebne do jak najdłuższego czasu archiwizacji, ale również do sprawnego działania całości systemu. Dyski dodawane fabrycznie do rejestratorów, jednak, nie były najlepszej jakości i często zdarzało się iż nawet nośniki pamięci z przeciętnego przedziału cenowego mogły je wyprzedzić osiągami i stabilnością działania.

Pamięć masowa do rejestratorów monitoringu wizyjnego

dyski do monitoringuPodczas gdy podstawowe zestawy monitoringów były możliwe do uruchomienia bez konieczności ich uzupełniania o jakikolwiek dodatkowy sprzęt, częstą czynnością wśród większości użytkowników była rozbudowa pamięci. Jednak zdecydowana większość użytkowników równie często myliła dyski twarde przeznaczone do komputerów z dyskami do monitoringu, gdyż wyglądały one identycznie, choć działały całkowicie na innej zasadzie. W przeciwieństwie do nośników pamięci do komputera, dyski do monitoringu stworzone zostały z myślą o pracy w trybie ciągłym, i nieprzerwanej wymianie danych, oraz ich bieżącego kasowania wedle potrzeby, w przypadku braku miejsca na samym dysku. Standardowe dyski komputerowe służyły tylko do magazynowania danych, i w najlepszym przypadku nie były rozpoznawane przez rejestrator, podczas gdy w najgorszym mogły ulec przepaleniu lub uszkodzeniu. Główną cechą, na którą należało zwrócić uwagę podczas wyboru dysku do rejestratora systemu monitorowania nie była pojemność, a szybkość działania i prędkość wymiany danych. Wolny dysk mógł pomieścić o wiele krótsze archiwum, gdyż sam zapis danych trwał o wiele dłużej, i nie mógł być wykonywany w czasie rzeczywistej rejestracji obrazu, a tym samym skracał długość archiwizowania nagrania.

Oczywiście, dyski o większej pojemności mogły ten problem obejść do pewnego stopnia, aczkolwiek powolna wymiana danych znacznie wpływała również na szybkość działania samego systemu, spowalniając często obraz odbierany z kamer, lub też znacznie ograniczała jego jakość. Do systemów wysokiej rozdzielczości, używających wielu urządzeń wizyjnych, widywanych często w obiektach handlowych o dużej powierzchni, najlepsze były więc dyski o wysokiej pojemności i dużej szybkości przesyłu danych.