Laser to bardzo nowoczesna technologia cięcia. Obrabiać nim można wiele typów materiałów, od najtwardszych, aż po miękkie. Sposób ten cechuje się naprawdę dużą dokładnością, przez co jest doceniany nawet w jubilerstwie. Bardzo interesujące jest to, jak szeroki zakres materiałów nadaje się do cięcia. Zwłaszcza, że lasery są coraz mocniejsze i przebijają się przez grubsze warstwy materiału. Usługi cięcia laserem są kompleksowe, dlatego korzysta z nich wiele branż. 

Co przetniemy laserem?

cięcie laseroweMożemy mówić o bardzo szerokim zakresie materiałów. Cięcie laserowe dotyczy zarówno diamentu, jak i plastiku. Jubilerzy wykorzystują laser do cięcia metali oraz kamieni szlachetnych. Nawet diament szlifowany jest tą metodą. Korzysta się z niego do grawerowania dokładnych wzorów oraz napisów. Firmy, które zajmują się produkcją maszyn oraz elementów metalowych korzystają z laserów do wycinania fragmentów podzespołów. Każdy koncern samochodowy korzysta z laserów tworząc na przykład tłoki. Również części do maszyn specjalistycznych cięte są laserowo. Nawet w miejscach, w których kupimy blachę wykorzystuje się laser. Mocna wiązka pozwala stworzyć linię cięcia o niezwykle delikatnej i gładkiej krawędzi. Tym samym blacha nie jest taka ostra i można ją łatwo przewozić oraz nosić. Cięcie laserowe wykorzystuje się do produkcji zabawek. Jest to bardzo powszechne zastosowanie i nie chodzi tylko o dokładność. Można to robić metodą termiczną, ale laser wygrywa dzięki jednemu argumentowi. Jest dużo szybszy. Metoda będzie niezwykle skuteczna w produkcji masowej ze względu na szybkość. Jak dobrze wiemy, zabawki produkowane są w milionach egzemplarzy, szczególnie te, które są obecnie modne. Widziałem w jaki sposób wycina się klocki dla dzieci. Wycięcie jednego zajmuje mniej, niż jedną sekundę. Produkcja jest naprawdę masowa. W jednym zestawie znajduje się kilkaset klocków, dlatego są takie wymagania.

Technika cięcia laserowego jest bardzo przyszłościowa i będzie z niej korzystać coraz więcej osób. Warto zauważyć większą konkurencję na rynku maszyn do cięcia laserem. Tym samym zanotowano spadek ich cen. Nawet na mniejszych produkcjach zaczyna wprowadzać się laser. Nie jest to bardzo drogie, a przyśpiesza pracę nawet o trzydzieści procent. Tak pokazują badania wydajności z kilku firm, działających w zupełnie różnych branżach.