W dzisiejszych czasach, coraz więcej osób nie radzi sobie z otaczająca rzeczywistością. Kłopoty w domu, kłopoty w pracy, kłopoty z samym sobą. Ciężko jest sobie poradzić bez osoby, która nas wysłucha, zrozumie nasz problem i pomoże nam go rozwiązać. Jednak jeżeli szukamy takiej osoby, to warto zastanowić się nad odwiedzeniem dobrego psychoterapeuty.

Jak przebiega wizyta u psychoterapeuty?

psychoterapeutaPsychoterapia to bardzo szerokie zagadnienie. Chodzi w niej o stosowanie metod psychologicznych, które są oparte na regularnym kontakcie międzyludzkim, mającym na celu poprawę kondycji psychicznej osoby poddanej terapii. Istnieją setki, a nawet tysiące metod, jakimi posługuje się psychoterapia. Mogą one dotyczyć radzenia sobie z dokuczliwymi zachowaniami, obsesjami, myślami, emocjami oraz może służyć rozwojowi relacji społecznych. Dobry psychoterapeuta nie tylko umie postawić właściwą diagnozę, ale musi być również cierpliwym słuchaczem. Właściwe i dogłębne poznanie swojego pacjenta, daje więcej pola do interpretacji i dobrania odpowiednich metod terapii. Osoby, które decydują się na pomoc psychoterapeuty, to niekoniecznie osoby chore na jakiekolwiek schorzenie natury psychicznej. To najczęściej ludzie przeładowani emocjami, różnego rodzaju lękami oraz takie, które czują potrzeby rozmowy z drugą osobą, lecz realnie nie posiadają nikogo, z kim mogliby porozmawiać o tym, co ich męczy, o tym co myślą, czy o tym jak rozwiązywać swoje problemy. Psychoterapia tym różni się od psychiatrii, że występuje w niej prymat metod psychologicznych. Czyli w przeciwieństwie do psychiatrii, nie bazuje na środkach farmakologicznych, lecz na analizie i ciągłym badaniu. Jednak, w razie zdiagnozowania poważnych schorzeń, psychoterapeuci sięgają po środki farmaceutyczne. Jest to jednak w większości przypadków ostateczność. Do psychoterapeuty możemy udać się prywatnie, ale też systemowo. Jednak w tym drugim przypadku, konieczne jest dłuższe oczekiwanie.

Psychoterapia jest coraz popularniejszą formą niesienia pomocy psychologicznej. Jest to również metoda, która najlepiej się sprawdza. Dobry specjalista dba o to, by relacje z nim były miłe i przyjacielskie, przez co często mamy wrażenie, ze nie spotykamy się z lekarzem, ale z naszym dobrym kolegą, który nam pomoże, doradzi, a przede wszystkim wysłucha.