Dmuszek jest często spotykaną w suszach i nie tylko trawą ozdobną. Na ogół wykorzystywany jest w różnego rodzaju dekoracjach, wiązankach, stroikach, a także bukietach – tak samo świeżych, jak i suszonych. Jest bardzo popularny w świecie florystycznym. Można go spotkać w różnych odmianach – barwiony lub o naturalnym kolorze.

Dmuszek – popularny gatunek trawy ozdobnej

dmuszek jajowatyJako ozdobna trawa, dmuszek w naturze osiąga wysokość około 30 – 60 cm. Jego kwiaty są bardzo dekoracyjne i przypominają swoim kształtem pędzelki lub jajeczka – stąd jego nazwa dmuszek jajowaty. Sprawiają one wrażenie niezwykle delikatnych, nadając tym samym wiązankach, w których się znajdują lekkości i objętości. W rzeczywistości nie są one tak delikatne, jak mogłoby się wydawać. Ususzone źdźbła są bardzo trwałe, dzięki czemu z łatwością można wkomponować je w dowolne bukiety. Doskonale sprawdzają się zarówno w bukietach suchych, jak i tych wykonanych ze świeżych kwiatów. Można je w nich układać pojedynczo lub w grupach po kilka sztuk, osiągając odmienne, lecz równie niezwykłe efekty. To doskonały wybór dla wiązanek, które potrzebują lekkości i puszystości. Doskonale sprawdza się także we wszelkiego rodzaju wieńcach i wiankach. Świetnie komponuje się z lekkimi kwiatami polnymi, tworząc rozłożyste bukiety, jednak równie dobrze łączy się z eleganckimi różami. Często wykorzystywany jest w kompozycjach wiejskich i inspirowanych związaną z nią sielanką, naturą i klimatem. Dmuszek jest trawą bardzo uniwersalną, którą z powodzeniem można wykorzystać w dowolnej kompozycji – z kwiatami świeżymi lub suszonymi, w kompozycjach lekkich i prostych, a także zdobnych i eleganckich. Dmuszek można wykorzystać także bez innych roślin – przewiązany naturalnym sznurkiem może zdobić serwetki lub świeczkę. Dmuszek można wykorzystać także do ozdoby prezentów, kartek okolicznościowych, obrazów i wiele więcej. W sklepach można go dostać zarówno naturalny, jak i barwiony. Kolorowy dmuszek doskonale ożywia kompozycję, w której jest umieszczony i wprowadza niebanalny akcent. Jako ciekawostkę można wspomnieć, że dmuszek jest rośliną pochodzącą z Europy Południowej i Afryki, z kolei w Polsce uprawiany jest jako strawa ozdobna.

Kompozycje bukietów, wiązanek i stroików z wykorzystaniem dmuszka jajowatego z pewnością mają swój niepowtarzalny i oryginalny charakter. Nadaje on lekkości i objętości, doskonale podkreślając wybrane jej cechy. Doskonale sprawdza się zarówno wykorzystany w lekkich kompozycjach polnych jak i eleganckich wiązankach ślubnych.