Wraz z upowszechnieniem się dostępu do telefonów komórkowych typu smartfon, oraz rozwojem internetu mobilnego, zaczęły powstawać coraz to nowsze  aplikacje. Jedną, z tych, które przyciągają największe zainteresowanie oraz wywołują skrajne emocje, jest aplikacja Uber. Aplikacja ta służy do pośrednictwa, między osobami oferującymi usługę transportu, a ich klientami.

Jak korzystać z aplikacji Uber?

szybka legalizacja uberaSkąd więc takie zamieszanie wokół niej? Otóż, system pośrednictwa usług przewozowych w naszym kraju nie był uregulowany prawnie aż do zeszłego roku. Kierowcy współpracujący z platformą, działali niejako w szarej strefie, co spotkało się z dużym sprzeciwem ze strony taksówkarzy. Przez wiele lat protestowali oni przeciw praktykom zagranicznej firmy, która według nich działała nielegalnie. Oczywiście, zarzuty o nielegalnej działalności są absurdalne, bowiem polskie prawo nie zakazuje świadczenia usług przewozowych za pośrednictwem aplikacji. Ku zaskoczeniu taksówkarzy, ich protesty przyniosły odwrotny efekt, do zamierzonego. W czerwcu ubiegłego roku, Prezydent podpisał ustawę, której wynikiem była szybka legalizacja ubera. Jakie zatem trzeba spełniać warunki, aby zostać kierowcą Ubera? Przede wszystkim, należy uzyskać licencję taksówkarską, na określony obszar. Przy czym, samo uzyskanie licencji stało się o wiele prostsze, ponieważ, ze względu na powszechne używanie urządzeń geolokalizacyjnych, zniesiono test z topografii miasta. Wprowadzono także zapis, że osoby świadczące usługi taksówkarskie, mogą rozliczać się za pomocą aplikacji. Oznacza więc to, że nie ma wymogu posiadania kasy fiskalnej. Władze Ubera, jednak zdecydowały się wprowadzić obowiązek korzystania z kasy fiskalnej wśród sowich podwykonawców. Wiąże się to z faktem, że większość osób w Polsce wciąż chętniej korzysta z gotówki, niż z elektronicznych środków płatniczych. Jest to więc próba przyciągnięcia większej liczby klientów, poprzez rozszerzenie dostępnych form płatności.

W jaki sposób można skorzystać z usług Ubera? Najpierw, należy pobrać aplikację i założyć bezpłatne konto. Następnie, należy wybrać interesującą nas trasę, aby znaleźć najbliżej znajdującego się kierowcę. Położenie kierowcy, można cały czas śledzić na mapie, dostępnej w aplikacji. Po odbytym kursie, należy uiścić opłatę, wybraną przez siebie formą płatności.