Maszyny rolnicze mają o wiele bardziej skomplikowaną budowę, niż standardowe pojazdy. Umieszczone są w nich podzespoły ściśle ze sobą powiązane. Awaria jednego pociąga za sobą kolejne usterki. Komplikuje się tym samym kwestia napraw. Wraz z pojawieniem się kolejnych marek pojazdów i sprzętów rolniczych, wzrosło zapotrzebowanie na poszczególne części zamienne lub uzupełniające. Ich dostępność jest powszechna i nie wiąże się z dużymi kosztami. Kupno całych zestawów opłaca się znacznie bardziej.

Zastosowanie zawleczek rolniczych

zestawy zawleczekOdpowiednie zabezpieczenie sworzni to jedna z podstawowych czynności w zakresie przygotowania pojazdu rolniczego do pracy. Do tego celu przydadzą się zestawy zawleczek. Zakup pojedynczych rozmiarów może być dość kosztowny. Natomiast wszystkie rozmiary w jednym, zbiorczym opakowaniu można nabyć w większości sklepów ze sprzętem do różnego rodzaju urządzeń oraz w dużych sieciach marketów. Każdy model zawleczki powstaje ze sprężynowej stali, która musi charakteryzować się dużą plastycznością i sprężystością. Najczęściej są również ocynkowane. Dzięki temu mogą być stosowane w każdych warunkach atmosferycznych, nie narażając ich wówczas na zniszczenie i rdzewienie. W przypadku uszkodzenia, bez problemu można je wymienić na nowy egzemplarz. Są na tyle tanie i dostępne, że nie przysporzy to problemu. Rodzaj stali, z której powstają zawleczki powstała z myślą o produkcji sprężyn i resorów. Inną nazwą tego rodzaju stali jest węglowa. Wynika to z wysokiej zawartości węgla w tym metalu. Jest mniej wytrzymała i dość krucha, ale nie przeszkadza to w zastosowaniu jej w przemyśle rolniczym. W stali tej zawarte są inne pierwiastki, do których należą chrom, wanad i mangan. To one są odpowiedzialne za pożądane wartości jakimi są elastyczność i sprężystość i nie ulega jakimkolwiek odkształceniom.

Same zawleczki powstają natomiast z cienkich drucików, w wyniku obróbki termicznej. Niezbędne właściwości nadawane są w drodze hartowania w oleju. Kolejnym krokiem jest odcinanie konkretnej długości drucika i formowanie go w odpowiedni kształt. Od niego zależy sprężystość i zachowanie wszystkich niezbędnych cech. Nadanie właściwego kształtu umożliwia ich zamontowanie na sworzni. Każdy element musi być w pełni zgodny z normą DIN.