Dwa lata temu wyjechałam do pracy do Niemiec, jako opiekunka osób starszych. Do tej pory pracowałam na etacie. W zasadzie mi to odpowiadało, dopóki nie dowiedziałam się, że moje koleżanki, które posiadają własną gewerbe i pracują tyle samo co ja, zarabiają o wiele więcej. Zainteresowałam się wobec tego tym tematem i również zdecydowałam się założyć własną działalność w Niemczech. Różnica w zarobkach była bowiem naprawdę bardzo duża.

Jak zakłada się niemiecką gewerbe?

niemiecka gewerbe - jak założyćZanim jednak zdecydowałam się na ten krok, musiałam dowiedzieć się, na czym dokładnie polega Niemiecka gewerbe – jak założyć taką działalność dowiedziałam się od mojej znajomej. Podpowiedziała mi ona, że gewerba odpowiada polskiej działalności gospodarczej i zakłada się ją na podobnych zasadach. Jednakże formalności się o wiele mniej skomplikowane, szczególnie dla obcokrajowców. Nawet jeśli pochodzimy z zagranicy, ale posiadamy niemiecki adres zameldowania, możemy założyć działalność gospodarczą na takiej samej zasadzie, jak obywatele tego kraju. Obcokrajowcy dodatkowo mogą skorzystać z pomocy specjalnych firm, które zajmują się między innymi pomocą w tłumaczeniu dokumentów i uzyskaniem adresu pod którym będzie świadczona działalność gewerbe. Znajoma podpowiedziała mi, że założenie własnej, niemieckiej gewerbe jest bardzo szybki i formalności można załatwić nawet w jeden dzień. Idąc za jej dobrą radą, jeszcze tego samego dnia udałam się do odpowiedniego urzędu, aby skompletować wszystkie dokumenty potrzebne przy składaniu wniosku o własną gewerbe. Dostałam je od ręki. Skserowałam także moje dokumenty upoważniające mnie do wykonywania danego zawodu. Po tym wszystkim korzystając z pomocy tłumacza, wypełniłam prosty i krótki formularz. który dołożyłam do reszty dokumentów. Niemal natychmiast po tym, jak złożyłam dokumenty dostałam odpowiedź, że mogę zacząć prowadzić własną działalność.

Byłam z tego powodu bardzo zadowolona. Własna gewerbe oznaczała nie tylko wyższe zarobki. Teraz miałam więcej swobody w mojej pracy niż w przypadku pracy na etacie. A przecież robiłam cały czas to samo! Bardzo się cieszę, że zdecydowałam się na ten krok. Teraz założenie własnej działalności w Niemczech polecam każdej mojej koleżance, która decyduje się tutaj przyjechać do pracy.