Wbrew pozorom jesień jest idealna porą na to, żeby wybrać się w góry. Oczywiście mówimy tutaj o wczesnej jesieni, kiedy jeszcze na niebie jest więcej słońca, niż chmur, a na drzewach pięknie złocą się liście. Taka wyprawa może okazać się jedną z przyjemniejszych z kilku względów. Po pierwsze przyjemniej spacerować w temperaturach poniżej dwudziestu stopni, niż w upałach, a po drugie na szlakach jest o wiele mniej ludzi.

Nieprzemakalne buty na jesienne wędrówki górskie

wodoodporne buty do wędrówek górskichNie byłam nigdy zwolenniczką wyjeżdżania w góry o innej porze roku, niż latem. Wmawiałam sobie, że nie przeszkadzają mi tłumy na szlakach oraz, że upał i słońce są czymś przyjemnym. Zmieniłam zdanie, kiedy po raz pierwszy w zeszłym roku znajomi wyciągnęli mnie w góry pod koniec września. Okazało się, że jest to idealny czas na przyjemne wędrówki. Jest wtedy o wiele mniej turystów, nie doskwierają tak wysokie temperatury, a przy okazji można podziwiać piękną, złotą jesień, która w górach mieni się całą paletą barw. Jedyne, o co trzeba zadbać przy takim wyjeździe, to odpowiednie obuwie. Z racji tego, że jesienią w górach więcej pada, to niezbędne okazują się wodoodporne buty do wędrówek górskich, którym niestraszne nawet największe ulewy. Jest to bardzo ważne, bo miałam  okazje doświadczyć przemoczonych butów i nie ma w tym nic przyjemnego. W tym rok postanowiłam zaopatrzyć się w specjalnie, dodatkowo zabezpieczone przed przemoknięciem obuwie. Jest na nim specjalna powłoka, która tworzy barierę ochronną. Poza obuwie warto jest też mieć odzież termoaktywną oraz wodoodporne spodnie oraz kurtkę. Bez tego wycieczki górskie mogą okazać się mniej przyjemne. W końcu nawet najpiękniejsza jesień w górach potrafi być kapryśna i zaskoczyć nas deszczem, szczególnie w dolinach. Odpowiednie obuwie oraz ubranie zapewnią nam wędrowanie w suchości i cieple.

Wędrowanie po górach jesienią ma mnóstwo pozytywnych stron. Jest na pewno mniejszy ruch na szlakach, nie ma większych temperatur a przy okazji możemy oglądać niezwykle barwną, polską jesień. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to odpowiedni ubiór, których uchroni nas przed przemoknięciem. Jesienią, bowiem, pogoda w górach potrafi być jeszcze bardziej kapryśna, niż latem. Deszczem przeplata się na zmianę z ciepłym słońcem, szczególnie w dolinach.