Metale perforowane są bardzo popularne we współczesnej architekturze, ponieważ nadają się do kreatywnych i unikalnych projektów. Mają one również szereg praktycznych korzyści, takich jak np. ochrona przeciwsłoneczna i kontrola klimatu. Blachy perforowane doskonale nadają się do zapewnienia przepływu powietrza i zacienienia pomieszczeń, często stosowane jako osłony przeciwsłoneczne w pomieszczeniach wymagających wentylacji.

Praktyczne korzyści blach perforowanych

perforowana blachaChoć wydają się być elementem wzornictwa, przepuszczalność blach perforowanych umożliwia swobodny przepływ powietrza, co skutkuje znaczną oszczędnością energii w zakresie ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Redukcja hałasu to kolejna istotna zaleta blach perforowanych. Są one często stosowane do izolacji akustycznej ścian i systemów dachowych. W hałaśliwym środowisku mogą ograniczyć niekorzystny wpływ hałasu na zdrowie pracowników. Perforowana blacha jest również stosowana w panelach do budowy balkonów, klatek schodowych i ekranów balustradowych. Oferuje ona ochronę odporną na warunki atmosferyczne w połączeniu z atrakcyjnym wzornictwem. Inne branże wykorzystujące blachy perforowane to np. przemysł chemiczny i energetyczny. Stosowane są w filtrach, oczyszczalniach gazów, klatkach kopalnianych, płuczkach węglowych, bateryjnych płytach separacyjnych i wirówkach. W przemyśle samochodowym blachy perforowane stosowane są do filtrów oleju, kratek chłodnic, płyt jezdnych, wentylacji silnika i tłumików motocyklowych.

Badania wykazały, że zastosowanie blach perforowanych przed fasadą budynku może przynieść 29% – 45% oszczędności energii. W zależności od lokalizacji budynku (intensywność zewnętrznego nasłonecznienia), napromieniowanie słoneczne może być zmniejszone o 77,9%.