W naszym organizmie białka odgrywają bardzo ważną rolę w wielu procesach życiowych. Kiedy wzrasta ilość wysiłku fizycznego, to popyt na białka znacznie się zwiększa, zatem trzeba odpowiednio zmodyfikować codzienną dietę.

Zastosowanie białka konopnego

białko konopne dla sportowcówNasze ciało aż w dwudziestu procentach składa się z białek, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Przeciętna dawka dla zdrowego, dorosłego człowieka, to około jednego grama na kilogram masy ciała. Zapotrzebowanie rośnie wraz z wysiłkiem, dlatego też osoby aktywni uprawiające jakiś sport i zawodowi sportowcy, muszą go dziennie spożywać znacznie więcej. Ponieważ nie da się się zjeść kilku kilogramów mięsa czy fasoli w ciągu dnia, to zdecydowanie lepsze jest białko konopne dla sportowców w formie proszku. Ponadto ten rodzaj białka jest uznawany za pełnowartościowy, ponieważ zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne, których nasz organizm nie potrafi samodzielnie wytworzyć, zatem musimy je dostarczać z zewnątrz. Białko konopne pochodzi z konopi siewnej, która nie posiada działania psychotropowego jak to jest w przypadku jej indyjskiej odmiany. Ponadto białko z konopi jest pozyskiwane w niskich temperaturach, dzięki czemu nie traci ono swoich cennych wartości. Jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6, witaminy E oraz wapnia. Białka roślinne są wygodne w przygotowywaniu do spożycia, ponieważ proszek jest rozpuszczalny w wodzie, ale można go także dodać do musli, smoothie czy nawet ciasta,

Poza białkiem konopnym, które ze względu na cenne właściwości zdrowotne jest polecane dla sportowców, dostępne jest także białko sojowe, ryżowe, kukurydziane czy z ciecierzycy. Są one bardzo dobrze przyswajalne i często mają neutralny lub niewyczuwalny smak czy zapach.