Jednym z czynników, który odgrywa bardzo istotną rolę podczas pracy na wysokościach jest bezpieczeństwo. Pracownik zawieszony na linie lub uprzęży jest narażony na upadek z wysokości kilkunastu czy kilkudziesięciu metrów. Aby zagwarantować mu odpowiednią ochronę i wyeliminować ryzyko wypadku na skutek nieostrożności czy awarii sprzętu, stosuje się specjalne urządzenia samohamowne i samozaciskowe.

Co warto wiedzieć o urządzeniach samohamownych?

urządzenia samohamowneUrządzenia samohamowne są przeznaczone do prac na wysokości, w których wymagane jest odległe przemieszczanie się w stosunku do punktu zaczepienia. Wielu producentów proponuje różnego rodzaju urządzenia samohamowne. Przy właściwym zastosowaniu zabezpieczają one przed upadkiem z wysokości. Ważne jest jednak ich odpowiednie zastosowanie. Jak i gdzie można używać  urządzenia samohamownego? Z pewnością są one przeznaczone do zabezpieczenia na stanowisku pracy, na którym występuje ryzyko upadku. Taśma nawija się na urządzenie, dzięki czemu może skutecznie skrócić drogę upadku. W razie ewentualnego upadku system blokuje rozwijanie się taśmy i zatrzymuje spadanie. Taśma ma długość 2 metrów i jest zakończona zatrzaśnikiem obrotowym z zamkiem automatycznym. W trakcie pracy użytkownik nie odczuwa dyskomfortu, ponieważ, kiedy się przemieszcza, taśma płynnie rozwija się i nawija na bęben urządzenia. Maksymalne dozwolone obciążenie urządzenia wynosi 136 kilogramów. Sprzęt wykazuje wytrzymałość 15 kN. Na jego solidność wpływa wzmocniona konstrukcja obudowy wykonanej z tworzywa sztucznego. Urządzenie jest dodatkowo wyposażone w mikroamortyzator. Bardzo istotne jest, aby zapoznać się z wszelkimi wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa, gdyż praca na wysokości wymaga szczególnej ostrożności i zastosowania wyjątkowych środków bezpieczeństwa.

Przed użyciem należy zapoznać się z instrukcją obsługi oraz sprawdzić, czy w trakcie testowego szarpnięcia sprzęt blokuje taśmę prawidłowo. Urządzenie może być stosowane wyłącznie przez upoważnione do tego i odpowiednio przeszkolone osoby. Zarówno taśma, jak i amortyzator nie powinny posiadać uszkodzeń w postaci przecięć czy widocznych oznak kontaktu ze środkami chemicznymi bądź z wysoką temperaturą. Maksymalna temperatura dla tego typu urządzeń nie przekracza 50 stopni celsjusza.