Medycyna to zdecydowanie najbardziej rozwinięta dziedzina, którą możemy podzielić na różne odłamy. Lekarze posiadają rozmaite specjalizacje, dzięki którym są w stanie pomagać pacjentom z poszczególnymi schorzeniami. Z pewnością neurochirurgia staje się ostatnio niesamowicie potrzebna ze względu na nowe choroby układu nerwowego, które nierzadko wymagają natychmiastowej reakcji ze strony lekarzy. Co to za dziedzina i co obejmuje?

Czym jest neurochirurgia?

neurochirurgia - śląskW naszym ciele jest mnóstwo układów, dzięki którym możemy normalnie funkcjonować każdego dnia. W sytuacji, kiedy jeden nie działa prawidłowo, nasz organizm może to odczuć poprzez różnorodne dolegliwości. Na szczególną uwagę zasługuje układ nerwowy, który czasem może nieprawidłowo funkcjonować. Niekiedy problem jest na tyle poważny, że niezbędna okazuje się neurochirurgia – Śląsk to rejon, który jest najbardziej rozwinięty w tej dziedzinie. Lekarz specjalizujący się w niej zajmuje się leczeniem operacyjnym schorzeń mózgowia, rdzenia kręgowego czy nerwów obwodowych. Warto zgłosić się na wizytę w przypadku dyskopatii szyjnej, lędźwiowej, urazów kręgosłupa czy rdzenia kręgowego, które wymagają zabiegu chirurgicznego. Specjalista może pomóc w niektórych przypadkach leczenia operacyjnego guzów mózgu oraz zmian nowotworowych w obrębie mózgu, naczyń mózgowych czy wodogłowia. Jest pewna grupa objawów, które powinny skłonić nas do wizyty u neurochirurga. Jest to drętwienie kończyn, zbyt częste omdlenia oraz nawracające zawroty i bóle głowy. Wiele osób skarży się na takie dolegliwości, które nie powinny być bagatelizowane. Zaburzenia widzenia, problemy ze słuchem, uwagą i koncentracją także powinny nas zaniepokoić. Oczywiście, celem zapisania się do neurochirurga należy otrzymać skierowanie. Zazwyczaj lekarz rodzinny kieruje pacjentów do wspomnianego specjalisty.

Organizm ludzki jest zbudowany z wielu struktur, które czasem mogą przestać sprawnie funkcjonować. To z kolei może doprowadzić do różnych chorób układu nerwowego. Niektóre wymagają leczenia operacyjnego. W takich przypadkach trzeba udać się do rzetelnego i odpowiedzialnego neurochirurga, który wszystkim się zajmie. Na początku zleci szereg badań, które należy bezwzględnie wykonać. Zazwyczaj jest to tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny.