Posadzka na balkonie to miejsce szczególnie narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. Różnica temperatur, ogromne nagrzewanie się podłogi latem oraz ujemne temperatury zimą sprawiają, że miejsce to musi być szczególnie odporne. Choć najczęściej balkony wykładane są płytkami ceramicznymi, pamiętajmy, że nie stanowią one wystarczającej ochrony dla betonowej konstrukcji.

Skuteczna i trwała izolacja balkonu

hydroizolacja na balkonJak zabezpieczyć i wykończyć balkon, aby posłużył przez lata bez koniecznych remontów czy napraw? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że betonowa płyta stanowiąca podłogę balkonu narażona jest na bardzo zmienne warunki atmosferyczne i ekstremalne temperatury w przeciągu całego roku. Niedostateczne zabezpieczenie jej przed wnikaniem wody spowoduje z czasem pęknięcia i kruszenie się po kilku mroźnych zimach. Wnikająca w beton i zamarzająca woda rozpiera go i niszczy. Dlatego tak ważna jest skuteczna i trwała hydroizolacja na balkon. Same kafle nie wystarczą, każdy ubytek fugi będzie przepuszczał wodę i już po kilku sezonach zmuszeni będziemy dokonywać napraw. Hydroizolacja na balkon stanowi materiał układany na przygotowanym wcześniej betonie, a jednocześnie pod ostateczną warstwą posadzki (płytek). Pamiętajmy, że balkon musi być wykonany z niewielkim spadkiem na zewnątrz, po to aby woda po deszczu nie stała, a swobodnie spływała. Skuteczną warstwę hydroizolacyjną stworzymy ze szlamu mineralnego. Jest to cementowa zaprawa wzbogacona polimerami. Materiał ten może być jedno lub dwuskładnikowy, jednak obydwie wersje są bardzo wygodne w użytkowaniu i pozwalają na bardzo szybkie wykończenie balkonu.

Do najważniejszych zalet szlamów uszczelniających należy z pewnością duża elastyczność, nawet podczas niskich temperatur. Powłoki z nich stworzone są odporne na cykle zamarzania i odmarzania, a jednocześnie doskonale trzymają się podłoża z jednej oraz płytek ceramicznych z drugiej strony.