Każda matka chce jak najlepiej dla swojego dziecka i dlatego do tej ważnej roli w jej życiu, przygotowuje się przez dziewięć miesięcy. Kiedy rodzi się dziecko, to jest niemalże natychmiast przystawiane do piersi matki, aby przyjęło pierwsze krople bezcennej siary, będącej pierwszym mlekiem. Po około trzech dobach, w piersiach mamy zaczyna być produkowane właściwe mleko.

Jak zabezpieczyć sutki przed pękaniem?  

popękane sutki po karmieniuWiększość matek już wcześniej podejmuje decyzje, że chcą karmić dziecko piersią, a nie mlekiem modyfikowanym. Ta decyzja jest podyktowana dobrem dziecka, gdyż mleko naturalne zawiera wszystkie niezbędne witaminy i cenne przeciwciała, które wzmacniają jego odporność. Mleko matki się zmienia pod względem składu w całym cyklu karmienia, czego nie potrafią mleko modyfikowane. Jednak karmienie ma też swoje ciemne strony i nie zawsze jest tak pięknie jak to widzimy w telewizji, czy na ulotkach na temat karmienia piersią. Młode matki często mają popękane sutki po karmieniu, ponieważ maluch nie potrafi jeszcze odpowiednio chwycić sutka i sprawia mamie ból. Aby dziecko właściwie było przystawione do piersi, musi mieć w buzi sutek z większą częścią brodawki, gdyż wtedy będzie równomiernie odciągać pokarm. Zbyt płytkie chwycenie, będzie raniło sutki i może doprowadzić do krwawienia brodawek, a w takiej sytuacji karmienie piersią jest niemożliwe. Sposobem na popękane sutki jest naturalne mleko matki, gdyż wystarczy kilka kropel wetrzeć w sutki i brodawki po każdym karmieniu, aby poczuć ulgę już po paru godzinach. Kobiece mleko posiada silnie regenerujące i nawilżające działanie, dzięki czemu w szybkim czasie pozbędziemy się dyskomfortu jakim są popękane brodawki i sutki. Alternatywą są specjalne maści z lanoliną, które kupimy w każdej aptece bez recepty. Mają one podobne działanie i nie trzeba jej zmywać przed przystawieniem dziecka do piersi. 

Najlepszym sposobem na popękane sutki, jest cierpliwość i nauczenie dziecka jak ma właściwie chwytać pierś. Kiedy dziecko źle trzyma brodawkę, trzeba go na chwilę odstawić i przystawić ponownie, aby miało w buzi sutek z większą częścią brodawki, bo tylko wtedy będzie się najadało i odpowiednio ściągało pokarm. Jeżeli pojawi się taki problem trzeba ja najszybciej działać, bo może to negatywnie wpłynąć na laktację.